Има максима, според която търпението и трудът могат да победят всички трудности. На практика ситуацията е малко по-различна: ако продължителната работна седмица е вписана в неефективна икономическа система, ползата от нея би била минимална. Доказателство е и следващата класация. В списъка влизат страните с най-много работни часове на година. Част от имената са далеч от големите икономически сили, а световни лидери като САЩ дори не достигат до топ 10:

Вижте още: Държавите с най-ниска престъпност

10. Словакия

1786 часа на човек в годината

Словакия е страна с дълга работна седмица и висока безработица (13.9% след пика от 19% през 1999 г.). Много предприятия наемат работници и ги уволняват, когато това им е изгодно. Може би това кара словаците да са толкова усърдни в работата, когато я имат.

9. Мексико

1866 часа на човек в годината

Мексиканците имат славата на мързелива нация, но истината е по-различна. Сериозен проблем на страната е липсата на образование, което принуждава голяма част от населението да доволства с тежка и неефективна работа. Производителността на труда тук е по-ниска отколкото в съседни страни с по-кратка работна седмица, като например САЩ.

8. Турция

1877 часа на човек в годината

В турските училища доскоро децата се кълняха: „Аз съм турчин, аз съм справедлив, аз съм трудолюбив“. И макар заплащането на младите служители да е ниско (около 10 долара на час), тези, които работят много, имат наистина добри перспективи. В Истанбул, финансовата столица на Турция, има почти 30 милиардери. В източната част на страната обаче спадът на стандарта на живот е видим, включително по по-високата безработица.

7. Естония

1879 часа на човек в годината

„Типичният естонец смята себе си за трудолюбив, надежден, образован, модерен и дружелюбен“, се казва на официалната електронна страница на Естония. Естонските студенти започват да работят много преди края на образованието си.

6. Полша

1939 часа на човек в годината

Самите жители на Полша определят себе си за мързеливи, така че тази статистика може да ги изненада. Проблемът по-скоро е исторически: по време на социализма, поляците нямаха стимул за тежък труд в страната си, докато във Великобритания, Франция, Ирландия и Холандия поляк бе символ на човек, който не отказва никаква работа. След падането на социализма, самата Полша започна да усеща плодовете от трудолюбието на гражданите си.

5. Чехия

1947 часа на човек в годината

Чехия е една от най-трудолюбивите и благополучни страни след разпада на Източния блок, но тя заема и челните места по песимизъм в света. Изглежда това е обратната страна на многото работа.

4. Унгария

1961 часа на човек в годината

Унгария не може да се похвали с развитието на Полша и Чехия. През тежката за страната 2012 г. едва 55% от населението на страната работеше и плащаше данъци, в страната се наду кредитен балон, а доходите на унгарците се понижаваха. Сложната икономическа ситуация даде своето отражение и върху политическия живот, легитимирайки нееднозначното управление на Виктор Орбан.

3. Русия

1976 часа на човек в годината

Каквото и да се говори за водка и пиянство, Русия е сред страните, чиито граждани са най-ангажирани на работното място. Въпреки това по производителност на труда страната значително изостава от водещите световни икономики.

Вижте още: Държавите с най-високо IQ

2.Чили

2068 часа на човек в годината

С 45-часова работна седмица, чилийците имат един почивен ден седмично. Чилийската икономика е доказателство, че съвестният труд на работниците може да компенсира известни несъвършенства на икономическата система.

1. Южна Корея

2068 2193 часа на човек в годината

В интерес на истината в Китай и Япония работят не по-малко, но статистиката фиксира само законно разрешения труд. Средно корейците работят по 46.6 часа седмично, въпреки мерките на властите за намаляване на работното време.