Доходите на фонд-мениджърите и инвестиционните банкери на 20-те най-големи щатски инвестиционни фонда са възлезли сумарно на 658 млн. долара за изминалата година, далеч превишавайки това на 20-те най-високоплатени изпълнителни директори на щатски компании в размер на 145 млн. долара, сочи изследване на списанието Forbes.

Джеймс Симънс, който притежава около 40% от Renaissance Technologies, оглавява класацията с доход в размер на 1.5 млрд. долара, което е с близо 850 млн. долара повече от най-добре платения изпълнителен директор на Apple - Стив Джобс.

69-годишният Симънс, който по образование е математик-физик и е служил във Виетнам като дешифровчик на кодове, е основал компанията Renaissance през 1982 година и ръководи два хедж-фонда.

Той е изкарал 1.1 млрд. долара от фонда Medallion, който е отбелязал доходност в размер на 44% през изминалата година, на фона на едва 14 за широкия S&P 500, като фондът е бил с активи на стойност 6.4 млрд. долара.

Причината за високата комисионна е фактът, че фондът му таксува инвеститорите с 20% от печалбата, както и 2% от общата стойност на активите на година.

Другият му фонд - Renaissance Institutional е регистрирал доходност от 21% през изминалата година, при обща стойност на активите в размер на 9.1 млрд. долара. От него той е събрал около 395 млн. долара.

Втори в класацията се нарежда Т. Пикенс с доход от 1.1 млрд. долара за изминалата година от дела му в размер на 46% от фонда BP Capital, който също управлява два фонда.

Третата позиция е за Стивън Шварцман, изпълнителен директор и съосновател на частния капиталов фонд Blackstone Group. С дела си от 39% в Blackstone, който оперира както с инвестиционни фондове в акции, така и с такива в недвижими имоти, Шварцман е спечелил 940 млн. долара за изминалата година, като през настоящата доходът се очаква да превиши 1 млрд. евро.

Високите доходи за инвестиционните фондове през последните години се предопределяше от ръста на световните финансови пазари.