Тези своеобразни Атлантиди очакват от векове своя час, когато изследователите ще ги разкрият пред света. В момента те са уникални места за гмуркане.

Човечеството от векове мечтае да открие митичната Атлантида, а морските дълбини са пълни с руини на абсолютно реални градове. Някои от тях са унищожени от хората, а други са изоставени и забравени.

Под дебел слой пясък лежат хиляди архитектурни паметници на древни цивилизации и империи.

Хераклион-Тонис, Египет

Хераклион, или Тонис, е известен град с многобройни исторически находки в него.

Намира се на 50 м дълбочина в залива Абу-Кир - там, където Нил се влива в Средиземно море. Покрит е със слой пясък, под който са открити различни предмети от бита, украшения, руини на дворци и храмове, древни статуи...

На 6 км от брега и до ден-днешен се намират отломки от 64 египетски кораба. Според археолога Франк Годио, ще са необходими 200 години, за да бъде изследван подводният град.

Една от версиите за изчезването му под вода е земетресение, което е довело до цунами.

Самабах, Гватемала

Намира се в дълбините на красивото езеро Атитлан, заобиколено от 3 вулкана. Смятат езерото за свещено. Според легенда от него са произлезли първите маи.

На дълбочина от 30 м са намерени следи от няколко сгради с различна височина и древен храм, чието парадно стълбище е съхранено.

Учените са открили още различни изделия от керамика, олтари, резби и др. Те потвърждават теорията, че става дума за религиозно място. Според изследвания градът е потънал преди около 2000 години в резултат на вулканична дейност.

Дварака, Индия

Дварака е още един град, обвит в легенди. Споменават го като столица на бога Кришна.

Легендата гласи, че градът е издигнат за една нощ по повеля на бога. Столицата е просъществувала около 10 000 години, а 7 дни след смъртта на Кришна морето е погълнало всичко.

В древни разкази се казва, че Дварака е била изключително красива и богата столица. Имало е много дворци и врати.

Открит е случайно. В края на 90-те години на 20 в. индийски археолози изследват приливната зона в района на Банапура и откриват остатъци от каменна стена. Търсенето продължава и са открити много артфакти и руини на дълбочина от 7 до 40 м.

Ши-Чен, Китай

Този подводен град е уникален. Името му в превод означава „град на лъва“. Преди около 50 г. китайските власти построяват ВЕЦ. За целта са потопени 377 села и 27 града. 300 000 души са преселени на други места.

Докато древният град Ши-Чен стоял на повърхността, никой не се интересувал от него. След създаването на изкуственото езеро, той се превръща в интересна подводна забележителност.

Учените твърдят, че под вода реликвите се запазват по-добре. Затова не се опитват да ги вадят.

Байи, Италия

Едно от най-интересните за гмуркачите кътчета. На мястото на открития град е построен подводен археологически парк „Байи“. Част от града се намира на суша, а друг – на дълбочина от 3 до 24 метра.

Гмуркачите могат да се „разхождат“ по подводни улици, да посетят вилата на Нерон и дори да поплуват в римски бани, построени преди 1500 години. Философът Сенека едно време е наричал града „хан на всички пороци“.

Порт-Роял, Ямайка

Този град е интересен не с антични дворци. Основан е от испанците през 16 в. Бил е център на търговията в Карибско море. Минавайки в ръцете на англичаните, се превръща в „пиратски Вавилон“.

Земетресение през 1692 г. води до потапянето на града.

През 1959 -1966 години американски умени организират експедиция. По запазените ценности и остатъци от храна и напитки те могат да създадат ясна представа за порядките през този период.

Павлопетри, Греция

Павлопетри е уникален с това, че е пъвият открит от учените подводен град. Древен е и за това свидетелстват откритите находки. Датират го между 3000-10 000 години преди н.е.

На площ от 30 000 кв. м учените са открили остатъци от жилищни и религиозни сгради, а също така и гробище. Смята се, че градът е пострадал вследствие на многобройни земетресения.