Добре известно е, че Китай е страната с най-голямо население в света, но знаехте ли, че в азиатската държава има 15 града с население от над 10 милиона души? Осем пък са градовете, чиито обитатели надвишават 15 милиона души.

Именно с тези градски гиганти ни запознава материал на CNBC. Ето ги и тях:

Шанхай - население: 34 милиона души



Най-големият град в Китай е разположен на делтата на река Яндзъ в източната част на страната. Градът оглавява индекса Global Cities на Schroders, който оценява най-жизнените в икономически план градове в света (четири от първите 6 места в класацията, публикувана през юли, се заемат от китайски градове).

Шанхай се ползва със статут на специална икономическа зона в Китай, което позволява воденето на пазарно ориентирани политики.

2. Гуанджоу - население: 25 млн. души



Гуанджоу, известен още и с европейското си название Кантон, е столица на югоизточната китайска провинция Гуандун и най-големият град в делтата на Перлената река. В града се организира най-голямото търговско изложение в Китай - изложението Кантон.

Гуанджоу е известен и с огромната си производствена индустрия, заради която си спечелва прозвището “фабриката на света”. Градът също има статут на специална икномическа зона.

3. Пекин - население: 24.9 млн. души



Столицата на Китай заема четвърто място в класацията на Schroders, оставайки зад Шанхай, Ню Йорк и класирания на трето място китайски мегаполис Тиендзин. През 2008 г. градът стана домакин на 29-ите летни олимпийски игри.

За високия статут на Пекин допринася и планираното изграждане на второ международно летище, което ще разполага с най-големия пътнически терминал в света. Мегаполисът обаче е известен като едно от местата с най-замърсен въздух на планетата.

4. Шънджън - население: 23.3 млн. души



Още един от градовете, разположени в делтата на Перлената река, Шънджън често е възприеман като мегаполиса, който свързва Хонконг с Континентален Китай. До 70-те години на миналия век Шънджън е просто малко рибарско селище, но това бързо се променя, след като градът придобива статут на специална икономическа зона.

Това дава началото на главоломно развитие на населеното място, което днес се смята за технологичната столица на Китай.

Шънджън заема шесто място в Global Cities индекса на Schroders.

5. Ухан - население: 19 млн. души



Ухан е най-големият град в Централен Китай и административен център на провинция Хубей. Той е известен с това, че е важен вътрешен транспортен център за страната.



6. Чънду - население: 18.1 млн. души

Административният център на провинция Съчуан е по-известен със своята популация от мечки панда, но неговата роля на международната сцена се увеличава значително през последните години. Към днешна дата повече от половината компании от Fortune 500 поддържат свои клонове в града.

7. Чунцин - население:17 млн. души



Със своите 17 милиона жители, Чунцин е наричан от мнозина “най-големият град, за който никога не сте чували”. Друго неофициално негово прозвище е “китайският Детройт”, дадено му заради силно развитата му автомобилна промишленост.

Чунцин е един от четирите града в Китай на централно подчинение на Китайската народна партия (другите са Пекин, Шанхай и Тиендзин), което му дава статут на провинция.

8. Тиендзин - население 15.4 млн. души



Тиендзин може и да не е много познат по света, но разположеният в Североизточен Китай град е важно пристанище и е смятан за основния морски портал към китайската столица.

Той е една от специалните икономически зони в Китай. Някои от ключовите за икономиката на града промишлени отрасли включват високите технологии, фармацевтиката и автомобилостроенето.

“Гигаполиси”

Изброените градове може и да впечатляват с мащабите си, но те направо бледнеят пред това, което е заложено в плановете на китайските власти.

През 2008 г. правителството на страната обяви, че планира да слее деветте града в делтата на Перлената река в един мегаград. Изчисленията показват, че ако към тях се включат близко разположените Хонконг и Макао, то населението на зоната може да достигне 80 милиона до 2030 г.

Още по-мащабен е проектът Jing-Jin-Ji, който ще обедини провинция Хъбей с агломерациите на Пекин и Тиендзин под формата на обща национална столична зона. Към настоящия момент хората, населяващи тази територия, наброяват 130 милиона - повече от цялото население на Япония.