Хонконг е може би градът в света с най-голямо неравенство между богати и бедни, показва коефициентът Gini.

Коефициентът е от 0 (равенство) до 1 (неравенство). Препоръчителното ниво е 0.3. Хонконг и Ню Йорк обаче имат коефициенти от 0.5, което е притеснително.

Градовете с най-голямо неравенство по този коефициент са Хонконг и Ню Йорк, следвани от Сингапур.

Коефициентът на Хонконг обаче би трябвало да бъде реално дори по-висок, тъй като доходите в Китай не се отчитат съвсем реално.

В Ню Йорк бедните хора имат повече шанс да се преместят другаде и да немарят по-добър живот, но хората в Хонконг нямат много избор.

Около 4% от гражданите на Хонконг са чужденци, които работят като прислуга. Филипинци и индонезийци често влизат в страната с 2-годишни договори и са готови да работят за заплата от около 482 долара на месец.

Напливът на чужденци, съгласни да работят за много малко пари означава, че всяко семейство с доход от 23 000 долара може да си позволи да наеме домашен помощник.

Няма друг такъв аналог в света. В Ню Йорк само 0.01% работят като прислужници, при това голяма част от тях работят в хотели и са американски граждани. В Ню Йорк семействата с доход 23 000 долара определено не могат да си позволят помощ.