За поредна година България продължи да се изкачва в Индекса на икономическа свобода на Heritage Foundation и The Wall Street Journal. Според последното подреждане в класацията на 183 страни по света (класирани 179), България заема 56 позиция, или с три места по-близо до върха. Представянето ни се подобрява с 0.9%, до 64.6 пункта.

С подобен резултат са още Перу и Малайзия, като при последната процентното изменение за година е по-ограничено (0.7%).

Според категоризирането на фондацията, заеманата от страната ни позиция се характеризира с определението „сравнително свободна икономика". България се намира между Панама (64.7 пункта) и Саудитска Арабия (64.3 пункта). Положителното изменение за страната ни се дължи основно на усилията и резултатите за подобряване на бизнес и фискалната свобода.

Нека да припомним, че в Индекса на икономическа свобода 2008 българската икономика бе 62.9 процента "свободна", което я постави на 59-о място в изследваната световна съвкупност.

За 15-та поредна година специалната административна зона на Китай Хонконг е признат за най-свободната икономическа зона на света - от възможните 100 пункта, на зоната са отредени 90 пункта, или с 0.3% над миналогодишния си показател.

След Хонконг е Сингапур с 87.1 пункта (-0.2%) и Австралия - 82.6 пункта и ръст от 0.4%. Четвърта и пета позиция са за Ирландия (82.2 пункта, -0.3%) и Нова Зеландия (82.0 пункта, +1.2%). С 0.3% се влошава състоянието в САЩ, като по последни данни те са на 6-о място с 80.7 пункта.

Куба (27.9 пункта, +0.4%), Зимбабве (22.7 пункта, -6.7%) и Северна Корея (2.0 пункта, -1.0%) са на дъното на Индекса на икономическа свобода 2009.

Подредбата на държавите в индекса е на базата на съвкупната оценка за всяка отделна държава по десет критерия - свобода на бизнеса, свобода на търговията, фискална свобода, намеса на държавата, финансова свобода, свобода на инвестициите, право на собственост, корупция, свободен пазар на труда, парична независимост.

От Heritage Foundation отбелязват, че в условията на забавяне на икономиката по света, въпреки напредъка от последните 15 години, противостоенето между правителството и свободния пазар продължава. Оттам отбелязват, че не едно правителство има сериозен принос към икономическата свобода, докато при други процесът се влоши.