Извършва ли компютърът ви киберпрестъпление? Ново изследване разкри кои държави в Европа, Близкия изток и Африка имат най-голям брой свързани с интернет устройства, които са заразени със зловредни „ботове“, позволяващи на престъпници да ги използват в рамките на координирани кибератаки, пише CNBC.

Изследването беше публикувано от Norton - филиал на компанията за сигурност на софтуера Symantec. Спорд него Турция има най-голям брой „бот“ зарази. На всеки 1139 интернет потребители в южната ни съседка се пада по един бот, а 18.5% от всички ботове в Европа, Близкия изток и Африка са регистрирани именно в Турция.

Великобритания е на седмо място в класацията, но има далеч по-малка гъстота на ботовете с един на всеки 4573 потребители. След като едно устройство – компютър, лаптоп или смартфон, бъде заразено с бот, то може да бъде използвано от разстояние от престъпници в рамките на „ботнет“ - мрежа от стотици или хиляди устройства, чрез които могат да се извършват престъпления.

Става дума за атаки от типа „отказ от услуга“ с цел да се предизвика срив на сайта. Собственикът на устройството може дори да не знае, че то се използва по този начин.

„Ботнетът е глобален по своето естество и заразено устройство в Европа може да допринесе за атака в Азия, контролирана от киберпрестъпник в Северна Америка. Вероятно щяхме да имаме бот атаки от Антарктида, ако там имаше по-силен широколентов интернет“, казва Пол Ууд, ръководител на отел „Киберсигурност“ в Symantec.

Киберпрестъпниците обикновено се насочват към устройства, които не са защитени и са лесни за заразяване, казва Ник Шоу, вицепрезидент и генерален мениджър за Европа, Близкия изток и Африка в Norton.

„Потенциални мишени могат да бъдат лаптопи, мобилни телефони, рутери, системи за сигурност на дома, смарт телевизори, бебешки монитори и всички свързани с интернет устройства, но устройствата с пароли по подразбиране, редки ъпдейти и слаби протоколи за сигурност са най-предпочитани за атака.

За да намалят риска от заразяване, потребителите могат да сменят паролите по подразбиране на устройството си, да изтрият неизползвани услуги, да променят настройките за защита на личните данни на устройството и да се уверят, че фърмуерът му отговаря на съвременните стандарти“, съветва Шоу.

Изследването на Norton поражда безпокойство за интернет на нещата. Тъй като все повече уреди са свързани с интернет, трябва ли компаниите да бъдат предпазливи при въвеждането на тези иновации?

„Бизнесът винаги трябва да има предвид последиците за сигурността от всяка нова инвестиция или интеграция. Впускането през глава в най-новата технология винаги крие своите рискове, но потенциалните печалби от свързаните с интернет устройства са значителни.

Бизнесът трябва да гарантира, че разполага със силна стратегия в областта на сигурността, а производителите на устройствата трябва да въведат мерки за сигурност във фазата на дизайн, за да намалят потенциалните последици за потребителите и бизнеса“, казва Шоу.

Топ 10 на държавите с най-много устройства, заразени със зловредни ботове:

1. Турция

2. Италия

3. Унгария

4. Германия

5. Франция

6. Испания

7. Великобритания

8. Полша

9. Русия

10. Израел