Богатите хора в Азия със сигурност ще разполагат с по-голямо общо състояние от тези в Северна Америка до края на 2015 г., показва ново проучване, според което за втора поредна година в Азия има повече богати хора, отколкото в който и да било друг регион.

Азиатско-тихоокеанският регион изпреварва Северна Америка като дом на най-много заможни хора, като техният брой през 2014 г. се е увеличил с 8.5% на годишна база през 2014 г. - до 4.69 милиона. Броят им нараства с 1 милион за последните две години, според нов доклад на CapGemini и RBC Wealth Management.

Заможните хорат в Азия, които разполагат с активи за над 1 млн. долара, без в тях да се включва основното им жилище, са разполагали с активи общо за 15.8 трлн. долара през 2014 г., или с 11.4% повече, в сравнение с предходната година, се казва в доклада. За сравнение - общите активи на най-богатите в Северна Америка са били на стойност 16.2 трлн. долара.

"В последните пет години Азиая наистина е движещата сила зад ръста в броя на заможните хора," заявява пред CNBC Клер Совано, вицепрезидент на CapGemini.

"Миналата годни сегментът на супербогатите, които разполагат с активи за над 30 млн. долара, отчита много сериозен ръст в Азия."

Броят на супербогатите хора в Азия се е увеличил с 14.3%, а тяхното общо състояние е нараснало с 16.5% на годишна база през 2014 г., се казва в доклада. За сравнение, ръстът по света е бил 6.9% и 5.9%, респективно.

Совано отбелязва, че броят на богатите в пет страни в Азия отчита двуцуфрен ръст. Това са Китай, Индонезия, Индия, Тайван и Тайланс.

От 2006 г. насам Азиатско-тихоокеанският регион съставлява около 40% от броя на богатите хора в света и на богатството създадено в световен мащаб, според доклада.

Броят на заможните хора в Китай се е увеличил със 17.5% през 2014 г. а тяхното общо състояние е нараснало с 19.3%. В същото време Индия отчита най-голям ръст в световен мащаб. Там броят на богатите скача с 26.3%, а тяхното богатство се е увеличило с 28.2% до 785 млрд. долара, се казва в доклада.

Китай и Индия общо съставляват близо 10% от състоянието на супербогатите в световен мащаб, според доклада.

"Азиатско-тихоокеанският регион продължава невероятния си прогрес по отношение на създаването на богатство и засега няма признаци на забавяне," според Баренд Янсенс, ръководител на RBC Wealth Management за Азия.

"Въпреки някои икономически проблеми напоследък, богатството в региона се очаква да продължи да е в основата на ръста на богатството в световен мащаб."