Когато става дума за височина, холандските мъже и латвийските жени се издигат над всички други националности, сочат резултатите от ново проучване, цитирано от BBC.

Средностатистическият холандец е висок 183 см, а средностатистическата жена в Латвия се издига на цели 170 см от земята.

Изследването, публикувано в списание eLife, проследява тенденциите на растеж в 187 държави по света от 1914 г. до днес.

Данните сочат, че мъжете от Иран и жените от Южна Корея са повишили с най-много ръста си през този период от време - средно с 16 см и 20 см, респективно.

Във Великобритания двата пола са повишили височината си почти паралелно с около 11 см. Средностатистическият мъж на Острова днес е висок 178 см, а ръстът на средностатистическата жена възлиза на 164 см.

Тези данни контрастират с получените за ръста на двата пола в САЩ. Оказва се, че нацията спира да расте интензивно в периода 1960 – 1970 г. През изследвания период американците са повишили ръста си със само 6 см за мъжете и 5 см за жените.

Всъщност през 1914 г. те са били третите най-високи мъже и четвъртите най-високи жени на планетата. Днес те са на 37-о и 42-о място.

Днес класацията на най-високите хора се доминира от европейските страни, но данните предполагат, че тенденциите на растеж като цяло на Запад до голяма степен са изравнени.

Най-малките мъже на планетата живеят в Източен Тимор (160см), а най-малките жени в света обитават Гватемала, като се задържат на първата позиция в класацията от 1914 г.

Според данните от проучването, преди един век средностатистическата 18-годишна обитателка на Гватемала е била висока 140 см. Днес тя все още не е достигнала ръст от 150 см.

Жителите на Източна Азия са сред тези с най-голям скок в ръста. Хората в Япония, Китай и Южна Корея са много по-високи днес, отколкото са били преди 100 години.

"Частите на света, в които хората не са били особено високи през този 100-годишен анализиран период, са в Южна Азия (като Индия, Пакистан и Бангладеш) и в Субсахарска Африка. Увеличението на височина е между 1-6 см в тези региони ", обяснява съавторът на изследването Джеймс Бентам от Imperial College London.

В действителност, в някои части на юг от Сахара средната височина намалява от 1970 г. насам. Нации, като Уганда и Сиера Леоне, днес са изгубили няколко сантиметра.

Промяната във височината на човека по целия свят може да се обясни с генетиката, но авторите на проучването смятат, че нашата ДНК не може да бъде доминиращ фактор.

Според водещия проучването Маджит Езади "около една трета от обяснението може да бъде отдадено на гени, но това не обяснява промяната с течение на времето. Гените не се променят толкова бързо и те не се различават много по целия свят. Така че промените в ръста са до голяма степен свързани с околната среда."

Добрите стандарти при здравеопазването, развитието на канализацията и храненето са основните движещи сили при нарастването на ръста, казва той. Важно е също здравето и храненето на майката по време на бременността.

Други изследвания показват, че височината е свързана с положителни резултати и отрицателни тенденции.

Високите хора могат да се похвалят с по-голяма продължителност на живота и намален риск от сърдечно-съдови заболявания. От друга страна обаче, съществуват доказателства, че те са с повишен риск от някои видове рак.

Една от хипотезите за негативната тенденция е, че растежните фактори насърчават развитието на мутиралите клетки, смятат изследователите.

Държавите с най-високи мъже през 2014 г. (в скоби е показано класирането им през 1914 г.):

1. Нидерландия(12)
2. Белгия (33)
3. Естония (4)
4. Латвия (13)
5. Дания (9)
6. Босна и Херцеговина (19)
7. Хърватия (22)
8. Сърбия (30)
9. Исландия (6)
10. Чехия (24)

Държавите с най-високи жени през 2014 г. (в скоби е показано класирането им през 1914 г.):

1. Латвия (28)
2. Нидерландия (38)
3. Естония (16)
4. Чехия (69)
5. Сърбия (93)
6. Словакия (26)
7. Дания (11)
8. Литва (41)
9. Беларус (42)
10. Украйна (43)

Снимки: pixabay.com