Днес излязоха данните, че средната работна заплата у нас през второто тримесечие е била в размер на 799 лева. И докато за някои хора в по-малките градове на страната (където средната заплата най-вероятно е по-ниска) това изглежда една нереално висока сума, за други, живеещи във водещите градове на страната (София и Варна), сумата е доста ниска.

Защо се получава подобно разминаване? Най-вероятно защото животът е различно „скъп“ в по-малките и по-големите градове. Примерно наемите и разходите за транспорт в големите градове могат да достигат до два пъти повече в сравнение с малките.

За да покажем какво всъщност означават 799 лева, ще се обърнем към това какво можем да си купим с тях.

Ще започнем разбира се с имотите, които са основно перо в разходите на едно домакинство. Средния доход на българина купува 0.922 кв. м. имот, въз основа на средните цени на имотите. Казано по друг начин за да си купи имот от 92 кв. м., българинът трябва да работи и да дава целия си месечен доход повече от 8 години.

Тук съотношението е добро, като в останалите страни от ЕС съотношението е значително по-ниско – макар и със значително по-високи средни заплати, те се отличават със значително по-скъпи имоти. Изключение е Белгия, където средният доход купува 1.47 кв. м.

И макар да сме по-добре от европейците като съотношение, имотите все още остават относително недостъпни поради факта, че останалите постоянни разходи, които се покриват с относително малката по абсолютна стойност заплата, са значителни.

Затова ще погледнем как стои въпросът, ако живеем под наем. При среден наем на самостоятелно двустайно жилище за страната от между 100 и 200 евро (в зависимост от това в кой град се намира), може да се каже, че този разход изяжда около 40% от средния доход на работещите. И това, без да се добавят разходи като ток, вода и др.

Няма как да не направим едно сравнение по отношение на това колко гориво купува средната заплата. Тук положението не е особено добро, като цените на горивата у нас са все по-сходни с тези в останалите страни от ЕС, докато доходите ни са в пъти по-ниски. Както неведнъж сме писали, страната ни е в дъното на класацията в световен мащаб по отношение на достъпността на бензина.

Средният доход купува 305 литра бензин, което е най-малко в ЕС. Дори в Румъния средния доход купува с над 50 литра повече бензин. С този бензин един получаващ средна заплата българин може да пропътува около 3 800 км. (при среден разход от 8 литра на 100 км.).

Ще направим още едно сравнение с още един относително значим и обща за всички хора разход – електроенергията. Именно цените на тока бяха основна причина за недоволството на хората и ги изкара на улицата.

Токът у нас е най-евтин в Европа. Въпреки това средният доход купува малко над 4 800 kWh. За сравнение във Франция средния доход купува два пъти повече ток – 9 600 kWh.

По отношение на туризма страната ни наскоро обра първите места в класациите за най-достъпни туристически дестинации. За съжаление това важи за чуждестранните туристи и въз основа на техните доходи. Иначе средният доход стига за петдневен пакет „all inclusive” по родното Черноморие. Разбира се, ще трябва да се лишите от лукса да се хранете и да харчите за каквото и други да било през останалите 24 дни на месеца. Също така тук няма да влязат разходите за това да стигнете до морето.