Много се изговори за недостига на дами в Давос тази година и за решението на Световния икономически форум да подходи към това неравенство като наложи квота на 100-те си корпоративни спонсори. Партньорите на събитието трябваше да включват поне една жена в полагащите им се петима делегати. Въпреки това жените съставляваха само 16% от присъствалите 2500 делегати, пише сп. Форбс.

Дори и сред най-богатите хора в Давос жените бяха малко. От 89-те жени милиардерки в света, само три, или 3%, присъстваха в Давос. Това бяха германките Елизабет Мон и Фриде Шпрингер и китайката Джанг Син. Строителният предприемач Джанг Син, която управлява компанията China Soho със съпруга си, беше единствената жена милиардер на форума, която не е наследила богатството си.

Две други изключително успели жени, които през тази година може вече да попаднат след милиардерите, също присъстваха на форума. Това са Киран Мазумдар-Шоу от Biocon и Уийли Дай от Marvell Technology.

За сравнение близо 66 мъже с десетцифрено лично състояние присъстваха в Давос, или 7% от мъжете в списъка на милиардерите на сп. Форбс за миналата година.

Ето и кои бяха най-богатите жени в Давос тази година и на колко се оценява личното им богатство:

Елизабет Мон, Германия, 4.4 млрд. долара

Елизабет Мон е втора съпруга и вече вдовица на Райнхард Мон. Тя и семейството й наследяват богатство въз основа на 23-процентен дял в един от водещите световни телевизионни конгломерати Bertelsmann AG. Активите на групата включват RTL Group и Random House. Елизабет Мон участва в управлението на компанията като член на надзорния съвет.

Фриде Шпрингер, Германия, 2.5 млрд. долара

Фриде Шпрингер е петата съпруга и вдовица на Аксел Шпрингер, основател на една от водещите издателски групи в Германия Axel Springer Verlag, с годишни продажби в размер на 3.8 млрд. долара. Фриде Шпрингер в момента притежава над 52% от компанията, която публикува над 170 вестника в 33 страни, в това число Die Welt и най-големия германски таблоид Bild Zeitung.

Джанг Син, Китай, 2 млрд. долара

Джанг Син и съпругът й Пан Шъи, които са главен изпълнителен директор и пресдедател на Soho China, респективно, са една от най-известните бизнес двойки в Китай. Джанг се мести в Хонконг на 14-годишна възраст, а през 1992 г. се дипломира от Кембридж. Началото на кариерата й е в Goldman Sachs и Travelers Group. Основатва Soho със съпруга си през 1995 г.

Уийли Дай, САЩ, 920 млн. долара

Уийли Дай управлява производителя на чипове Marvell Semiconductor заедно със съпруга си Сехат Сутарджа. Двамата са китайски емигранти в САЩ и се срещат в Калифорнийски университет, Бъркли. Двамата основават Marvell през 1995 заедно с брата на Сутарджа, а компанията става публична през 2000 г. Състоянието на Дай и Сутарджа се оценява на по около 920 млн. долара.

Киран Мазумдар-Шоу, Индия, 900 млн. долара

Киран Мазумдар-Шоу е основател и ръководител на Biocon, водещата индийска биотехнологична компания. Сред продуктите на Biocon са лекарства за диабет, рак и имунни болести. Компанията също така разработва лекарства заедно с Mylan и Amylin Pharmaceuticals и прави разработки заедно с Bristol-Myer Squibb. Киран Мазумдар-Шоу е колекционер и филантроп като е дарила 10 млн. долара за построяването на нова ракова болница в Бангалор.