Да продаваш чанти за 3 000 долара, когато потребителите в целия сват са притеснени от инфлацията, е истинско изкуство, коментира сп. “Форбс”. Това изкуство със сигурност владее Бернард Арно. Френският милиардер дори твърди, че очаква ръст в печалбата на компанията си LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, производител на часовниците TAG Heuer, кожените чанти Louis Vuitton и д. луксозни стоки.

LVMH днес е най-голямата империя за луксозни стоки в света, а групата е оценена на 1.4 трилиона долара. Явно луксозните стоки са печелившият бизнес днес, защото каквито и икономически притеснения да имат държавите в света, Арно може да е сигурен, че поне 298 европейци нямат да имат проблем с пазаруването – 298 е броят на европейците в списъка на списание „Форбс“ на най-богатите хора в света.

Авторитетното издание публикува днес класация на 25-те най-богати европейци. В нея Арно е на четвърто място. На първо е шведът Ингвар Кампрад, който стои начело на оценената на 31 млн. долара Ikea. Това лято Ikea ще отвори първия си магазин в Ню Йорк, в квартал Бруклин, който ще бъде 277-ят за мебелната империя.

Европейската държава с най-много милиардери е Русия. След колапса на комунизма, в страната настанаха трудни икономически времена, от които някои хора излязоха с милиарди в джоба. В Русия днес живеят общо 87 от милиардерите в списъка на “Форбс”. Единадесет от най-богатите 25 души в Европа са руснаци. На второ място по милиардери в Европа е Германия (59).

Ето и топ 10 на милиардерите в Европа, според „Форбс“:

1. Ингвар Кампрад (на снимката) и семейството му (Швеция)
Нетна стойност: 31 млрд. долара

Кампрад започва да продава мебели през 1947 г. Днес неговата компания Ikea има магазини в 40 държави. Тя е известна с това, че предлага качествени мебели на достъпни цени. Като казваме достъпни цени, трябва да отбележим, че самият Кампрад се хвали, че не обича скъпи ресторанти, мрази да носи костюми и предпочита да лети в икономична класа.

2. Олег Дерипаска (Русия)
Нетна стойност: 28 млрд. долара

Притежава алуминиевия гигант Russian Aluminum, автомобилната компания GAZ, производителя на самолети Aviacor и застрахователната компания Ingosstrakh. Планира разрастване към Нигерия и Китай, както и придобиване на дял в Норилск Никел – компанията на друг милиардер от списъка Владимир Потанин, който е твърдо решен да не му позволи придобиването.

3. Карл Абрехт (Германия)
Нетна стойност: 27 млрд. долара

Най-богатият човек в Германия започва бизнеса си след края на Втората световна война, когато заедно с брат си основават малък хранителен магазин, който по-късно прераства до веригата Алди - 8 000 магазини с годишни продажби на стойност 67 млн. долара.

4. Бернард Арно (Франция
Нетна стойност: 25.5 млрд. долара

През 1985 г. Арно използва 15 млн. долара от средно голямата строителна компания, която има семейството му, и купува Кристиян Диор. Днес той притежава най-голямата фирма за луксозни стоки в света. Съвместно с Алберт Фрере през 2006 г. основава инвестиционен фонд, притежава също така и тур оператора Go Voyages, дял във веригата Карфур и петзвездния Хотел Le Cheval Blanc в курорта Куршевел.

5. Роман Абрамович (Русия)
Нетна стойност: 23.5 млрд. долара

Абрамович не успява да завърши колеж, но пък през 90-те години успява да направи състояние в няколко съмнителни сделки с петрол. През 1995 г., заедно с Борис Березовски, придобиват петролната компания Сибнефт за малка част от реалната й стойност. През 2000 г. на Березовски му се наложи да избяга от Русия, за да се отърве от обвинения в измами и продаде дела си на Абрамович.

През 2003 и 2004 г. Абрамовия продаде дела си в Russian Aluminum на споменатия по-горе в класацията Олег Дерипска (номер 9 в света). През 2005 г. ликвидира най-големия си актив, като продава дела си от 72.6% в Сибнефт на Газпром за 13 млрд. долара. През 2006 г. купува дял в най-големия металургичен завод в Русия Евраз Груп, а през тази година придоби участие в английската Highland Gold, която оперира и в Русия. Абрамович е и собственик на футболния отбор Челси.

6. Тео Албрехт (Германия)
Нетна стойност: 23 млрд. долара

Брат е на Карл Абрехт (номер 3 по-горе). За него се знае много малко. Името му нашумя през 1971 г., когато бе отвлечен и държан в плен 17 дни.

7. Лилиан Бетенкурт (Франция)
Нетна стойност: 22.9 млрд. долара

Най-богатата жена в света е дъщеря на основателя на L'Oreal Южен Шулер - човек с неясно минало, обвиняван във връзки с нацистите. Бетенкурт държи контролен пакет акции в козметичния гигант вече четири десетилетия.

8. Алексей Мордашов (Русия)
Нетна стойност: 21.2 млрд. долара

Мордашов учи икономика в Ленинград през 80-те години и по-късно става финансов директор на металургичен завод. Главният мениджър на завода го посъветвал да купува акции на компанията, така че да не попадне тя в чужди ръце и Мордашов така и направил, като придобил контролен пакет. По-късно той развива компанията до конгломерат, притежаващ днес автомобилопроизводители, пристанища, транспортни, въгледобивни предприятия. Днес контролираната от него Северстал е третата по големина металургична компания в Русия.

9. Микаил Фридман (Русия)
Нетна стойност: 20.8 млрд. долара

През 1990 г. той и приятелите му (Герман Кан и Алексей Кузмичев) основават Алфа груп, която днес е конгломерат от дружества в сферата на петрола, търговията, телекомуникациите и банкирането. Фридман е известен с това, че има силни политически връзки. В момента се концентрира над телекомуникациите – притежаваната от него Алтимо има холдинги в Украйна, Турция, Русия и Узбекистан. През 2007 г. той бе неофициалният победител в мултимилионния правен спор за дял в третия по големина мобилен оператор в Русия Магафон.

10. Владимир Лисин (Русия)
Нетна стойност: 20.3 млрд. долара

Неговата история е една истинска пролетарска приказка. Първата му работа е като механик в мина. След това завършва колеж в Сибир и започва работа в металургичен комбинат. През 1991 г. неговият шеф става министър на маталугията и Лисин заминава с него за Москва. През 1992 г. се присъединява към група търговци, наречени Transworld Group, които малко по-късно стават основните руски износители на алуминий и стомана. Лисин е мениджър на компаниите и когато през 2000 г. партньорите се разделят, той получава мажоритарен дял в металургичния гигант Novolipetsk. В началото на 2004 г. той купи (за неоповестена сума) пристанище в Санкт Петербург, за да може да контролира транспорта си. Наскоро прехвърли пристанището от една своя компания на друга.