Близо 70% от работната сила в ЕС е заета в сектора на услугите през изминалата година, сочи доклад на Евростат. Това е значителен ръст, в сравнение с 62% през 2000 г.

Пазарните услуги, включващи търговията, транспорта, финансовите услуги и др., са формирали 39% от цялата заетост през изминалата година.

В сектора на непазарни услуги, включващи администрация, образование и здравеопазване, са били заети 30% от работещите. В индустриалния и строителен сектор са били заети 25% от работещите, а в земеделския сектор 5%.

Най-много са били заетите в индустриалните сектори в Чехия и Словакия при близо 40%, докато у нас близо 32% са били заетите в тези сектори.

Броят на заетите в земеделския сектор у нас е бил 6.8%, или доста над средния за ЕС. За сравнение, в страните от еврозоната едва 3.5% са заетите в този отрасъл.

У нас заетите в сектора на пазарните услуги са били 39% от всички заети, като процентът е близък до средния за ЕС. В сектора на непазарните услуги у нас са били заети 22.4%.

Изключително нисък е процентът на заетите у нас на срочни трудови договори. Едва 4.1% от всички работещи са били на подобен тип трудови договори. Средният подобен процент за страните от ЕС е 14.1, а за страните от еврозоната – 15.8%.

Най-ниския подобен процент откриваме в северната ни съседка Румъния – 1.5%, като относително нисък е още той в страни като Литва – 3.8% и Естония 5.4%.

По отношение на традиционно отработваните часове на седмица, работещите на пълен работен ден у нас са отработвали 40.9 часа, което е по-високо от средното за ЕС в размер на 40.4 часа и средното за еврозоната от 40 часа.

Извън страните от ЕС лидер по този показател е Турция със средно 52.1 часа, докато в рамките на съюза води Исландия с 43.9 часа. Най-малко пък са средните работни часове на седмица в Ирландия и Норвегия – 38.4 часа.