Най-богатият политик в света не е президент, не е диктатор или премиер. Той е кмет. Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг, според Форбс, има лично състояние от 18 млрд. долара.

Вижте кои са най-заможни в политиката:

1. Майкъл Блумбърг (на снимката) - 18 млрд. долара

В момента той кара трети мандат като кмет на Голямата ябълка. Блумбърг е основател на Bloomberg L.P - компания, която контролира авторитетни финансови медии.

Той е осмият най-богат американец и 23-ият в света. Заплатата му като кмет е 195 000 долара на година, но той получава само 1 символичен долар от нея, а останалите отиват в градския бюджет.

2. Сажитри Джиндал - 12.2 млрд. долара

Индийката е милиардерка в алуминиевата индустрия и бивш министър. Днес е тя е депутат и най-богатата жена в родината си.

След смъртта на съпруга си в катастрофа с хеликоптер през 2005 тя стана 44-ия най-богат човек света. Съпругът й завеща O.P. Jindal Group - компания в сферата на алуминия и електроенергията.

3. Силвио Берлускони - 9 млрд. долара

Берлускони е най-скандалният и същевременно най-дълго задържалият се на поста премиер на Италия.

Той притежава три от най-големите ТВ канали в страната, както и най-голямата издателска къща. Има мажоритарен дялове в някои от най-големите финансови, банкови и застрахователни компании в Италия. Притежава и футболния отбор A.C. Milan.

4. Серж Десолт - 7.6 млрд. долара

84-годишният Десолт е наследник на Groupe Dassault, която контролира големи френски вестници като Le Figaro и L'Express.

През 1998 бе осъден на 2 години условно заради връзката си с корупционен скандал при закупуване на хеликоптери за армията на Белгия. През 2004 стана сенатор.

5. Сюлейман Керимов - 5.5 млрд. долара

Керимов е член на Федералния съвет на Русия. Той продаде голяма част от активите си в Русия преди кризата и купи дялове в някои банки, които отчетоха големи загуби, в това число Royal Bank of Scotland. Неговото състояние е под въпрос, тъй като не е ясно какви загуби точно е претърпял.

6. Саад Харири - 1.9 млрд. долара

Той е премиер на Ливан. Завършил е Georgetown University и е наследник на 4.1 млрд. долара от баща си - бившия премиер Рафик Харири, който бе убит в покушение. Управлява бизнеса на баща си - Saudi Oger, компания в областта на телекомуникациите, строителството и недвижими имоти.

7. Андрей Молчанов - 1.8 млрд. долара

Неговата компания LSR Group контролира по-голямата част от строителството в Санкт Петербург. Той е член на Федералния съвет на областта.

8. Константин Жеваго - 1.2 млрд. долара

36-годишният олигарх и депутат в Украйна е започнал кариерата си като финансов директор на банка Finance & Credit, когато е бил на... 19 години.

От 2008 насам неговите холдинги са претърпели доста загуби покрай кризата, но той си остава най-младият милиардер в Украйна.

9. Себастиан Пиньера - 1 млрд. долара

Президентът на Чили има докторска степен по икономика от Харвард. Сред активите му са националната телевизия в страната Chilevisión, LAN Airlines и няколко конгломерата.

Откакто стана президент е продал, голяма част от активите си.

10. Азис Али Зардари - няма точни данни

Счита се, че президентът на Пакистан, който встъпи в длъжност след покушението над съпругата му Беназир Бхуто, разполага с между 1 и 4 милиарда долара. В Пакистан му казват „Г-н 10%", заради комисионите, които искал по правителствени поръчки.

В момента отнася критики, тъй като Пакистан страда от наводнения, а той пътува из Европа.

10. Муамар Кадафи - няма точни данни

Лидерът на Либия (на власт от 1969) притежава по неофициални данни около 1 млрд. долара. Той е известен със своята екстравагантност. Наскоро поръчал 250 часовника от лимитирана колекция на Choppard Swiss на стойност 6.6 млн. долара по случай 40-тата си годишнина на поста си.