Малкото емирство Дубай похарчи повече от 60 млрд. щатски долара за построяването на така нареченото „Осмо чудо на света" - група от изкуствени острови във формата на палма в Персийския залив, които привлякоха купувачи като Анджелина Джоли и Брат Пит, и семейство Бекъм.

Новите задължения от несигурния проект и други лоши инвестиции донесоха на Дубай 80 млрд. долара дефицит.

Стойността на имотите на палмовите острови е паднала с 50%, а строителството е преустановено. Дубай също така трябваше да се обърне към емирството Абу Даби за спасителни средства. През февруари Абу Даби закупи петгодишни облигации за 10 млрд. долара.

В резултат на всичко това, личното състояние на шейха на Дубай Мохамед бин Рашид е намаляло с 6 млрд. долара през последната година, което го превръща в най-големият губещ в годишната класацията на списание Forbes на 15-те най-богати кралски особи. Неговият спасител, шейхът на Абу Даби Калифа бин Зайен Ал Нахаян, не се справя по-добре. Неговото състояние намалява с 5 млрд. долара, благодарение на поевтиняването на петрола. Така той пада от второ на трето място в класацията.

Независимо от факта, че в по-голямата си част кралските особи наследяват своето състояние заедно с титлите си, те не са имунизирани срещу световния икономически спад. Кредитната криза, както и сривът на имотния и фондовия пазар нанесоха поражения на много от кралските богатства. Най-богатите кралски особи са загубили 22 млрд. долара през последната година или 17%, а общото им състояние се е стопило до 109 млрд. долара. Общо дванадесет от петнадесет най-богати монарси са по-бедни в сравнение с година по-рано, а състоянията на двама са останали непроменени.

Само един владетел е излязъл на печалба през 2008 г. - кралят на Мароко Мохамед VI. Той почти е наложил монопол над търсената суровина фосфат, което му е дало възможност да увеличи състоянието си с 1 млрд. долара и да се придвижи на седмото място с 2.5 млрд. долара.

За втора поредна година класацията на Forbes се оглавява от краля на Тайланд Бумибол Адулядей. Неговото състояние се оценява на 30 млрд. долара или с 5 млрд. долара по-малко от миналата година, в резултат на двуцифрен спад в стойността на недвижимите имоти и ценните книжа, притежавани посредством държавния инвестиционен фонд. Нарастващото политическо напрежение също дестабилизира страната, и влия зле на туризма.

Състоянието на принца на Лихтенщайн Ханс-Адам II, който е под номер 6 в класацията, е намаляло с 1.5 млрд. долара до 3.5 млрд. долара, отчасти поради понижение на стойността на неговата банка LGT.

Твърди се, че холандската кралица Беатрикс и синовете й са инвестирали и загубили до 100 млрд. долара в пирамидата на Бернард Мадоф, въпреки че от двореца отричат. Синът на кралица Елизабет II и наследник на трона принц Чарлз също е бил приканен от представители на Мадоф да инвестира, но е отказал.

Състоянието на принца на Монако Албърт II е намаляло с 400 млн. долара до 1 млрд. долара, което го отвежда до девето място в класацията.

Дори и в тези тежки икономически времена, шоуто трябва да продължи, пише Форбс. През юни кралят на Саудитска Арабия Абдула организира разточителен прием за президента на САЩ Барак Обама, дарявайки го със златен медальон. Богатството на краля обаче е намаляло с 4 млрд. долара през последната година.

Това е четвъртата подобна класация на списание Forbes. Монарсите на страни като Испания и Япония не успяват да влязат в топ 15.