Богатството на египетския диктатор Хосни Мубарак се оценява на 70 млрд. долара. 40 на сто от гражданите на Египет, което прави 80 млн. души, живеят с по-малко от 3 долара на ден.

Експерти съобщават пред вестник "Гардиан", че богатството на Мубурак е разпределено както следва: 15 млрд. долара лично за Хосни Мубурак, 1 млрд. за неговата съпруга Сузан, 8 млрд. за най-големия му син Алаа и 17 млрд. за втория му син Гамал.

За сравнение богатството на най-заможния американец Бил Гейтс се оценява на 54 млрд. долара.

Според алжирското издание "Ал Хабар" голяма част от богатството на Мубурак се намира в банки, а друга е инвестирана в недвижими имоти.

Семейството на Мубарак притежава имоти в САЩ и Великобритания (съпругата и синът притежават британско гражданство, бел.ред.). Те имат имоти и във Франция, Швейцария, Германия, Испания и Дубай.

Синовете Алаа и Гамал имат участие в множество фирми в САЩ и Европа. Според американския телевизионен канал ABC News Гамал е спечелил огромни средства през 80-те години, когато е извършил спекулативния транзакции на международния пазар за сметка на външния дълг на Египет. Печалбата е вложена директно в чужди банки в Европа.

Британският професор Кристофър Дейвидсън, експерт за Средния изток, твърди, че корупционните схеми на Мубарак са започнали още във времето когато той е генерал в армията.

Основната корупционна схема е била да се търси принудително партньорство в чужди компании. Подобна практика съществува практически във всички страни в региона. Експертите припомнят, че поради подобен натиск американската верига Макдоналдс отказва участието си в Тунис.

От 25 януари Египет е залят от масови протести с искане за реформи и оставката на 82-годишния президент Хосни Мубарак, който управлява страната 30 години. При сблъсъците загинаха най-малко 300 души, около 5000 са ранени.

Мубарак, опитвайки се да потуши народното недоволство, обяви, че няма да се кандидатира за пореден шести президентски мандат на предстоящите през септември избори.

Той също така обеща да проведе коренни политически реформи, за които настояват демонстрантите. Но протестиращите отказаха да приемат неговите предложения и продължават с масовите протестни акции.

Източник: БГНЕС