Китният град и курорт Назаре, разположен на западния бряг на Португалия, е препълнен с туристи през лятото, които се тълпят на дългите му пясъчни плажове, за да се отпуснат, да поплуват и да покарат сърф.

Но когато зимата настъпи, само най-сериозните търсачи на силни усещания се настаняват в градчето. По това време плажовете са опасни. Вълните в района достигат височина от 30 метра и с грохот се сгромолясват върху скалистото крайбрежие.

Чудовищните вълни привличат сърфистите от цял свят, но до неотдавна градът и неговият потенциал в този спорт са сравнително непознати извън Европа.

Назаре става хит, когато се появяват заглавията в медиите през ноември 2011 г., когато хавайският сърфист Гарет Макнамара сърфира върху рекордно голяма вълна с височина 23 метра.

През януари 2013 г. Макнамара се завръща в Назаре и чупи собствения си рекорд, когато яхва вълна с височина 30 метра.
По-късно през октомври същата година бразилски сърфист се качва на вълна, за която се смята, че е още по-голяма. Така Назаре, на брега на Атлантическия океан, се превръща в легендарно място в света на големия сърф.

Вижте още: 10 от най- катастрофалните цунамита

Как океанът край Назаре успява да генерира вълни с подобни колосални размери и с такава регулярност? Отговорът се крие в рядката му подводна география.

Точно край бреговете му се намира най-голямото подводно дере в Европа, наречено каньон Назаре. Този огромен каньон се простира на 201 км от абисалната равнина на Атлантическия океан до по-малко от 800 метра от бреговата линия, която сочи към града като стрела.

В най-дълбоката си точка дъното на каньона е почти 5 км под повърхността, като той се издига бързо на между 30 и 45 метра само край бреговете на плажа Praia do Norte - мястото, където се появяват някои от най-големите вълни.

Силата на вълните идва и от гигантските бури, които се разразяват в Северния Атлантик през зимата и тъй като те са близо до Назаре, тяхната енергия се фокусира и усилва от тесния каньон - точно както лупа фокусира лъчите на слънцето върху малка площ.

Морското дъно в района се издига рязко, която дава възможност на вълните да стават наистина гигантски.

Всички други точки от планетата с големи вълни - Теахупоо в Таити, Банзай Пайплайн в Хавай и Маверикс в Северна Калифорния, имат подобна подводна география.