Заплатите на професионалните спортисти скочиха до безпрецедентни нива през последните години благодарение на медийните компании, които харчат милиарди долари за телевизионни права. Парите стигат и до спортистите като повечето първенства поделят с тях парите поравно съгласно техните колективни трудови договори. Средната заплата в НБА през миналия сезон е била близо 5 млн. долара, а в професионалната бейзболна лига - 3.8 млн. долара.

Спортистите обикновено не разполага с много време за да нaтрупат милиони, но определена група суперзвезди, които са работили върху собствената си марка, докато още са се състезавали, продължават да получават чековете си е след като се отказват от спорта. Лидерът на тази група е глобална икона, която променя маркетинга при спортистите през 80-те и 90-те години с помощта на Nike. Майкъл Джордан е заработил 100 млн. долара през 2014 г. или повече от който и да било други активен или отказал се спортист в света.

Марката Jordan, която е собственост на Nike, продължава да показва сериозни финансови резултати. Продажбите на дребно на кецове Jordan скачат със 17% в САЩ през миналата година до 2.6 млрд. долара, според данни на SportScanInfo.

Парите, които Джордан получава от Nike, за това съставляват по-голяма част от годишните му приходи. Той обаче все още има рекламни договори с Gatorade, Hanes, Upper Deck, 2K Sports и Five Star Fragrances.

Вижте още: Официално: Майкъл Джордан вече е милиардер

Делът от 90% на Джордан в баскетболния отбор Шарлът Хорнетс, който се оценява на над 500 млн. долара, го направи милиардер през миналата година.

Бившият капитан на английския национален отбор Дейвид Бекъм се нарежда на второ място със спечелени 75 млн. долара през миналата година. След 20-годишна кариера като футболист Бекъм отчита най-големите си финансови приходи в първата пълна година след като се отказа от спорта. Той има бизнес партньорства с Diageo и Global Brands Group, които са му осигурили над 20 млн. долара. Договорите имат значителен потенциал, защото Бекъм притежава дял в съответните бизнес начинания. Той остава едно от водещите спортни рекламни лица в света с редица продукти, които рекламира, в това число и четири в Китай.

Във втората годишна класация на Forbes на най-добре печелещите отказали се спортисти първите 12 души в класацията са заработили по над 12 млн. долара и общо 389 млн. долара (миналата година първите два бяха спечелили 332 млн. долара).

Тази година те са от шест различни страни и са практикували пет различни спорта. Възрастта им варира от 33 до 85 г. При изготвянето на класацията за 2014 г. от Forbes са имали предвид заплати, рекламни договори, лицензионни права, изнасяне на речи, участия, проектиране на голф игрища, написване на книги и продуцентски договори. В доходите не се включват инвестиционните приходи.

“Тези спортисти успяват да създадат собствени марки преди хората да се концентрират върху марките,” казва Марк Ганис, президент на консултантската компания Sportscorp.

Много преди да се появи Леброн Дбеймс, Кралят в света на спорта се наричаше Арнолд Палмър. Последната от негови 62 победи от PGA тура е през 1973 г., но във финансово отношение Палмър отчита най-добрата си година през 2014 г. с доходи от 42 млн. долара., което му носи и третото място в класацията на Forbes.

Почти всеки оттеглил се легендарен спортист иска да подражава на модела “Арнолд Палмър”, при който успешно лицензираш името си и след това просто си получаваш чековете от, но много малко от тях успяват да го направят. И до днес Палмър остава финансова сила, особено в Азия. Той има 500 магазина като в следващите 18 месеца предстои откриването на 200 нови благодарение на договор с Sanshu Sports. Продажбите на лицензираните от Палмър продукти нарастват с близо 8% миналата година.

Палмър все още е легенда и в САЩ. Неговата линия напитки Arnold Palmer генерира близо 25% от приходите на AriZona Beverage Co. Той си остава надеждно рекламно лице, въпреки че миналата година навърши 85 г. През 2014 г. Rolex удължи рекламния си договор с него за още 10 г. партньорството между тях е един от най-дългите в историята и вече наближава 50 г..

Друга голф легенда Джак Никлаус се нарежда на четвърта позиция с 28 млн. долара доходи за миналата година. Бизнес с проектиране на голф игрища се забавя в световен мащаб, но Златната мечка, какъвто е прякорът на Никлаус остава водещият проектант. Той основава Nicklaus Design преди близо 45 години, а компанията е проектирала 390 игрища и в момента работи по още 50. Никлаус сключи партньорство с Perry Ellis през 2013 г. за линия облекло с марката Nicklaus, която се продава в J.C. Penny. Глобалната марка Jack Nicklaus Apparel генерира 250 млн. долара продажби годишно. Най-новото начинание на Никлаус е партньорство за сладолед с Schwan Food. Сладолед със седем вкуса с марката Nickalus ще се продава от този месец във веригите Winn-Dixie, Bi-Lo и Kroger.

Други голфъри, които попадат в тази класация са Гари Плейър с 21 млн. долара и Грег Норман с 16 млн. долара доходи.

Малцина са спортистите в последните години, които успяват да направя по-добре прехода от спортист до популярна знаменитост от бившия състезател по американски футбол Майкъл Страхан. Бившият защитник на Ню Йор Джайънтс се превръща в любимец на медиите откакто окачва обувките преди седем години. Той е заработил 14 мн. Долара през миналата година, което му отрежда 11-о място в класацията. Страхан в момента е телевизионен водещ, както и анализатор на мачове по американски футбол. Миналата година бе много важна за Страхан, тъй като той бе приет в Залата на славата и влезе в екипа на сутрешния блок на ABC. И двете неща увеличиха значително приходите му.

Освен всичко друго той е и рекламно лице на Dr. Pepper, Sports Authority, Vaseline, Subway, Pizza Hut, Snickers и Procter & Gamble.

Петото място в тазгодишната класация е за Джери Ричарсън, бивш състезател по американски футбол който спира със спорта през 1960 г. След това Ричардсън успява да натрупа състояние от ресторанти и става собственик на отбор от НФЛ. Днес той е на 78 г., а през 2014 г е заработил 23 млн. долара.

По-нататък в класацията се нареждат:

6. Шакил О'Нийл (42 г.)
Доходи за 2014 г.: 21 млн. долара
Отказал се през 2011 г.

6. Гари Плейър
Доходи за 2014 г.: 21 млн. долара
Отказал се през 2009 г.

8. Меджик Джонсън (55 г.)
Доходи за 2014 г.: 20 млн. долара
Отказал се през 1996 г.

Вижте още: Топ 5 на най- разочароващите завръщания в спорта

9 Пеле (74 г.)
Доходи за 2014 г.: 16 млн. долара
Отказал се през 1977 г.

9. Грег Норман (60 г.)
Доходи за 2014 г.: 16 млн. долара
Отказал се 2012 г.

11. Майкъл Страхан
Доходи за 2014 г.: 14 млн. долара
Отказал се през 2007 г.

12. Ли На (33 г.)
Доходи за 2014 г.: 13 млн. долара
Отказала се през: 2014 г.