Към март 2015 г. държавните инвестиционни фондове по света са разполагали с активи под управление на стойност 7.1 трлн. долара, според Sovereign Wealth Fund Institute (SWFI). Стойността на активите нараства в сравнение с 3.4 трлн. долара в началото на 2008 г.

Фондовете инвестират в редица финансови активи, от акции и облигации до недвижими имоти и ценни метали, но всички имат една и съща цел – да максимизират дългосрочната доходност от техните инвестиции.

От всичките активи по света 4.29 трлн. долара се дължат на петролни и газови държавни инвестиционни фондове, които се финансират с приходите от енергиен износ. Най-известните примери в това отношение са богатите на петрол страни като Норвегия, Кувейт и Саудитска Арабия. Тези фондове имат за цел да действат като буфер на волатилността в цената на петрола, която се наблюдава в момента на пазарите, например.

Вижте и кои са най-големите държавни инвестиционни фондове в света, класирани от CNBC по общи активи под управление към юни 2015 г. Данните са на SWFI.

10. The National Social Security Fund (Китай)

Повечето страни имат само по един държавен инвестиционен фонд, докато Китай има четири. Един от тях е National Social Security Fund, който е създаден като решение на проблема с бързо застаряващото население на страната. Той управлява активи на стойност 236 млрд. долара.

Китай се бори с разходите на застаряващото поколение, на фона на ефектите от политиката на едно дете в семейството, въведена през 70-те години.

9. Qatar Investment Authority (Катар)

Катарският фонд Qatar Investment Authority е основан през 2005 г. и инвестира бюджетните излишъци на страната. Катар е един от най-големите износители на втечнен природен газ, което осигурява на страната значителни бюджетни излишъци и приходи, които скоро изглежда няма да спрат.

Според Централната банка на Катар газовите резерви на страната ще стигнат за още 138 години при настоящото ниво на добив.

Фондът управлява активи на стойност 256 млрд. долара.

Вижте още: Невероятни факти за икономиката, борсите и парите

8. Government of Singapore Investment Corporation (Сингапур)

Government of Singapore Investment Corporation, известен още като GIC, е един от най-старите фондове в тази класация. Той е създаден през 1981 г. и управлява активи за 344 млрд. долара.

Резервите на нараснаха значително, тъй като фондът се възползва по най-добрия начин от високите нива на спестявания в страната през 1970-те години, според SWFI.

Според сайта на GIC фондът има инвестиции в над 40 държави.

7. Hong Kong Exchange Fund (Китай)

Друг китайски държавен инвестиционен фонд е Hong Kong Exchange Fund, който се управлява от града-държава. Той се използва, за да подкрепя хонконгският долар и има активи под управление на стойност 400.2 млрд. долара.

"Основната цел на фонда е да влияе директно, или индиректно върху обменната стойност на валутата на Хонконг," се казва на уебсайта на фонда.

Фондът инвестира предимно в облигации и акции на в държави от ОИСР.

6. SAFE Investment Company (Китай)

Основаният през 1997 г. SAFE Investment Company е хонконгското подразделение на китайската State Administration of Foreign Exchange (SAFE).

Основната му цел е да управлява огромните резерви в чуждeстранна валута на Китай. В момента фондът управлява активи за около 547 млрд. долара.

Фондът е известен с това, че инвестира в компании, чиито акции се търгуват на чужди борси. През годините той е имал дялове в банки в Австралия, Нова Зеландия, както и в европейски компании като ARM Holdings, Telecom Italia и Fiat Chrysler.

5. Kuwait Investment Authority (Кувейт)

Кувейтският държавен инвестиционен фонд Kuwait Investment Authority (KIA) е най-старият в света. Той е създаден през 1953 г., за да инвестира държавния излишък и приходите на страната от търговията с петрол. Фондът управлява активи за 592 млрд. долара.

Според KIA дългосрочната цел на фонда е да осигури "алтернатива на петролните резерви, което ще даде възможност на бъдещите поколения на Кувейт да се изправят пред несигурностите на бъдещето с по-голяма увереност."

4. China Investment Corporation (Китай)

China Investment Corporation (CIC) е основният държавен инвестиционен фонд на Китай и управлява част от резервите на страната в чуждестранна валута.

Фондът е създаден през 2007 г. Той управлява активи на стойност 746.7 млрд. долара и има диверсифициран световен инвестиционен портфейл. Само във Великобритания фондът има дялове в летище Хийтроу и Thames Water и притежава централата на Deutsche Bank в Лондон.

Вижте още: Страните с най-добра репутация в света

3. SAMA Foreign Holdings (Саудитска Арабия)

Богатата на петрол Саудитска Арабия инвестира излишъка от петролните си долари във фонд на име SAMA Foreign Holdings, който се контролира от централната банка на страната.

По-голяма част от средствата във фонда идват от петролните приходи на Саудитска Арабия, но фондът управлява и част от пенсиите в страната.

Той е много потаен за инвестициите си и инвестиционните стратегии като за него се знае, че в момента управлява активи за 757.2 млрд. долара.

2. Abu Dhabi Investment Authority (Абу Даби)

Държавният инвестиционен фонд Abu Dhabi Investment Authority (ADIA) е създаден през 1976 г., а основният му източник на финансиране е износът на петрол. Той е най-големят държавен инвестиционен фонд в Близкия изток с активи на стойност 773 млрд. долара.

По подобие на Саудитска Арабия фондът ба Абу Даби също има дял лондонско летище (Гетуик) и редица други международни инвестиции, в това число норвежката газова компания Gassled. През април фондът купи 50% в три хотела в Хонконг в сделка за 2.4 млрд. долара.

Според фонда инвестиционният му портфейл покрива 24 класа активи.

1. Government Pension Fund Global (Норвегия)

Скандинавската държава Норвегия има най-големият държавен инвестиционен фонд в света, който управлява активи за 882 млрд. долара.

Той се финансира от петролните приходи на Норвегия и има годишна доходност от 3.8% в периода 1998 – 2014 г., след отчитане на разходите му за управление н инфлация.

По подобие и на другите фондове по света фондът на Норвегия увеличава имотния си портфейл в последните месеци. През 2014 г. фондът инвестира 576 млн. долара в Лондонския луксозен квартал Мейфеър, а по-рано през тази година купи 45% от 40-етажна офис сграда в Манхатън.

Освен в имоти фондът е инвестирал и в 9 000 компании и има инвестиции общо в 75 държави.