От спорадични статии в бизнес секциите те преминаха на първа страница почти светкавично. Това са корпоративните престъпници с бели якички.

Техните процеси и разследвания струваха много долари на данъкоплатците, да не говорим за откраднатите пари.

Те може да не са сред най-страшните престъпници, които ще ви прережат гърлото, но са сред най-страшните във финансовия свят:

Денис Козловски

Козловски беше CEO на Tyco – компанията, която започна като скромен производител и се превърна в доминираш конгломерат под неговото ръководство. По време на пика си, през 90-те години, тя придобиваше по няколко по-малки компании на седмица.

„Серийните придобивания“ обаче са нещо като червена лампичка за много инвеститори.

Козловски бе арестуван за лично ползване на пари на компанията. Нещо като да бръкнеш в касата и да си купиш обяд, обаче Козловски е правил това в гигантски размери.

За него е било лесно да оторизира разход от 30 млн. долара за покупка на апартамент. Не само това, той си проси омразата на акционерите като оборудва този апартамент със завеси за баня за 6000 долара, поставка за чадър за 15 000 долара и други подобни.

Върхът на всичко е купонът за рождения ден на жена му в Сардиния. Разходът е покрит от компанията, като е отчетен като „среща на акционерите“. Цената, която акционерите са платили, е 2.1 млн. долара за парти с тоги, ледена реплика на Давид на Микеланджело, която уринира скъпа водка.

През 2005 г. Козловски е обвинен в конспирация, измама с ценни книжа и присвояване на средства в големи размери. Той е получил 80 милиона долара неоторизирани бонуси. В момента Козловски си излежава присъдата в затвор в щата Ню Йорк.

Пет години след като Козловски организирал лудото парти за жена си в Сардиния, тя го посещава в затвора с документи за развод и носейки годежен пръстен от друг мъж на ръката си.

Джеф Скилинг

Историята на Enron се учи в бизнес училищата, като пример за корпоративна измама.

Историята е дълга, но накратко: компания започва да строи електроцентрали и тръбопроводи. Повечето компании трябва да вземат значителни заеми, за да финансират такава дейност. Това са направили и Enron. Повечетокомпании обаче не създават офшорка с цел да крият загуби.

Финансовите отчети на компанията изглеждали добре. И така Enron изведнъж се появява и се изстрелва до номер 6 в класацията Fortune 500, като се нарежда близо до Microsoft, IBM и др.

Когато са разкрити CEO-тата Кен Лей и Джеф Скилинг отиват на съд. Лей умира преди да се стигне до присъда, а Скилинг е осъден на 24 години затвор, както и да плати глоба от 630 млн. долара.

Днес той е затворник номер 29296-179 в затвора Енгълууд край Денвър.

Наскоро отбеляза 5-та година зад решетките. Той ще бъде свободен през февруари 2028 година, когато ще бъде на 74 г.

Бърни Мадоф

Мадоф започва кариерата си през 60-те години, като създава фирма за търговия с евтини акции, или така наречените penny stocks. През 90-те години Bernard L. Madoff Investment Securities вече превежда поръчки за брокерски къщи. Той създава класическата пирамида – взема пари от хора като им обещава голяма възвращаемост. С парите на новите клиенти той изплаща печалби на старите, само че Мадоф прави това в много по-големи размери от други.

Докато бъде хванат от Комисията по ценни книжа, Мадоф вече е завлякъл дори инвестиционни инвеститори, които отговарят за парите на хиляди обикновени хора. Wall Street Journal изчислява загубите на 27 млрд. долата (колкото е БВП на Латвия). През юни 2009 г. Мадоф е осъден.

До сега е излежал 1/60 от присъдата си.

Днес той е затворник номер 61727-054 в затвора в Бътнър, Северна Каролина. Той няма да излезе от там никога, макар че на хартия ще бъде свободен през ноември 2139 година, когато ще е на 201 години.