Мозъкът на снимката по-долу се счита за най-известния в света. Той принадлежи на човек на име Хенри Густав Молайсон, известен като "пациент HM".

Днес мозъкът на Молайсон се намира в плексигласов буркан в желатин, замразен, нарязан на парчета, боядисан, сглобен и най-накрая сканиран.

Хенри Молайсон е роден на 26 февруари 1926 г. и страда от епилепсия, който е приписвана на злополука с велосипед, претърпяна от него на деветгодишна възраст.

Молайсон преди операцията

Той страда от припадъци в продължение на много години, преди да бъде приет за лечение в болницата в Хартфорд.

Мъжът претърпява операция през 1953 г., която лекува епилепсията му, но и унищожава способността му да създава нови спомени - състояние, известно като антероградна амнезия.

Хенри Молайсон живее още 55 години след операцията си, без да трупа нова памет и в това време е непрекъснат обект на изследвания от научната общност.

Мъжът след операцията

Мозъкът му е изключително важен, защото позволява на учените да определят точната част, която е заета с функцията памет (хипокампа) – именно тя е отстранена при операцията.

Въпреки това мъжът все още е в състояние да научава нови неща, които обаче помни изключително кратко.

Той си спомня части от живота си от преди операцията, което показва, че има различни видове памет (дългосрочна, краткосрочна) и не всички са локализирани в хипокампуса.

Преди да бъдат направени изследвания наХенри Молайсон, паметта е напълно абстрактно понятие за науката.

Мозъкът, поставен в желатин

Когато той умира през декември на 2008 г., наследниците му се съгласяват да дарят мозъка му на Калифорнийския университет в Сан Диего.

Оттогава той е нарязан на 2 401 парчета с дебелина 70 микрона, които и в момента се сканират на невероятно висока резолюция.