Кейовете първоначално са строени с цел хората по-лесно да придвижват товарите от лодките към брега, при това без да мокрят краката си. Впоследствие обаче те се превръща в невероятни площадки за наблюдение, които привличат като магнит туристите.

Някои от първите кейове за удоволствие, а не за търговия, са построени във Великобритания в началото на 19 век. По това време пътят на железниците са разширява и туристи от всички краища на страната се стичат към морските курорти.

Но в много от тях морето не се вижда от земята, когато има прилив, което кара собственици им да изграждат дълги кейове, така че летовниците да имат достъп до водата по всяко време.

Скоро снабдени с магазини, ресторанти и места за забавление, те се превръщат в неразделна част от културата на всеки плажен град.

В началото на Викторианската епоха кейовете са популярна атракция във Великобритания и в Северна Америка. Те се превръщат в места, на които хората се събират, за да се забавляват или да се разходят над морските води.

Много кейове днес са истински исторически съкровища с красива старинна архитектура и спомени от миналото на района. Съвременните архитекти пък строят необичайни кейове с артистичен дизайн.

Вижте някои от най-забележителните и красиви кейове по света:

Scheveningen

Намира се в холандския град Схевенинген край Хага и се отличава с нестандартен дизайн. Кеят е на две нива, като долният е затворено, а горното открито.

Неговите най-отдалечени над морето части се разклоняват на четири зони, наречени "острови", които предлагат магазини, ресторанти, казино, заседателни зали, както и 60-метрова кула с платформа за наблюдение и съоръжения за бънджи скокове.

Кеят с дължина 380 метра е построен през 1959 година.

Ryde

Кеят в град Райд, на остров Уайт, намиращ се в близост до южния бряг на Англия, е най-старият в света морски кей.

Дървената алея в морето е открита през 1814 г. и е с 681 метра дължина. Можете да минете по него и с кола, като се предлага и паркинг.

Blankenberge

Кеят в белгийския град Бланкенберг е построен през 1933 г. Той е изработен от бетон и стърчи на 350 метра в Северно море.

Това е първият кей на брега на Атлантическия океан на европейския континент.

Birnbeck

Намира се на Бристолския канал в Северен Съмърсет, Англия. Това е единственият кей във Великобритания, който се свързва с остров, носещ същото име.

Кеят е открита през 1867 г. В момента е затворен за обществеността и днес е застрашена сграда. Част от нея се срина на 30 декември миналата година.

Вижте още: Това са едни от най-надценените туристически забележителности

Progreso

Кеят се намира в пристанищния град Прогресо, в мексиканския щат Юкатан, и е най-дългият в света.

Изграден с армиран бетон, той се врязва в Мексиканския залив на разстояние от 6.5 км. Необичайната дължина е с цел да се позволи на големите кораби да акостират, тъй като крайбрежието на Юкатан е много плитко.

Кеят първоначално е дълъг 2100 метра, построен между 1937 г. и 1941 г., заменяйки дървено съоръжение от миналия век.

През 1988 г. още 4000 метра са добавени към неговата дължина.

Kastrup Sea Bath

Той е част от крайбрежния парк Kastrup Strandpark, намиращ се на източния бряг на Копенхаген, Дания.

Откритият плувен басейн се намира в края на дълъг сто метра дървен кей, навлизащ във водите на Балтийско море.

Дървената конструкция е оформена като раковина и завършва с пет платформи за скачане. Кръглата му част е обърната към морето и действа като подслон от вятъра.

Umhlanga

Намира се в курортния град Умхланга, северно от Дърбан, Южна Африка.

Това е кей със странен дизайн, който изглежда като гръдния кош на огромно животно. CNN го определи за един от най-красивите кейове в света.

Busselton Jetty

Busselton Jetty е най-дългият дървен кея в южното полукълбо, който се простира на почти 2 км навътре в морето край град Бъсълтън, Западна Австралия.

Кеят е построена през 1853 г., така че отсечените дървета лесно да бъдат транспортирани до корабите. Той е удължван много пъти до 1960 г., като в крайна сметка достига дължина от 1841 м.

Кеят разполага с железопътна линия. Днес тя се използва от туристите, за да ги отведе до подводно обсерватория, която е открита за обществеността през 2003 г.

Clevedon

Намира се в Съмърсет, Англия. Построен е през 1860 г., за да се привлекат туристи в района и да се разработи фериботното пристанище.

Той все още функционира като пристан за параходи и е популярна атракция за туристи и рибари.

Кеят на Санкт Петербург

Той е популярна атракция в Тампа Бей, Санкт Петербург, Флорида.

Пететажната му обърната пирамида съдържа жилища, магазини, ресторанти, места за забавление, аквариум, от него се отдават лодки под наем и се организират седмични фестивали.

Кеят е разрушен през миналата година, но се очаква да бъде построен нов на негово място.

Rotonda a Mare

Намира се в Сенигалия, Италия. Открит е през 1933 г. и скоро се превръща в популярна атракция.

По време на Втората световна война Ротондата служи като военен склад, но след края на войната отново се превръща в център на социалния живот.

Кеят разполага с кръгла концертна зала, където много известни италиански артисти представят творбите си.

Los Muertos

Пристанището в Пуерто Валярта, Мексико, има нов кей открит, през 2013 г. Той е проектиран от архитект Хосе де Хесус Торес Вега и разполага с красива спираловидна алея.

Вижте още: Минете с нас по най-дългия кей в света

Sellin

Намира се в морския курорт на Балтийско море Зелин, разположен на германския остров Рюген. Кеят разполага с ресторант, в близост до плажа над водата, както и с гондола за гмуркане.

Оригиналният кея е дълъг 500 метра и е построен през 1925 г., след като предишното съоръжение изгаря в пожар. През 1950-те години и 1970-те години той е популярно място за танци.

Продължителната липса на грижи обаче води до това някои от частите му да са в лошо състояние и се налага да бъде разрушен през 1978 г.

Днес кеят е възстановен на базата на модели на стария кей и открит през 1997 г. Новият е с дължина 394 метра.