Подготовката за Олимпиадата е сериозно предизвикателство пред всички страни, пред тяхната икономика и система за сигурност. Един олимпийски стадион трябва да отговори не само на най-високите спортни изисквания, но и да обезпечи сигурността на спортистите и феновете, което също изисква значителни инвестиции. Кой успя да отговори най-успешно на това предизвикателство? Една разходка между Сидни и Лондон:

Лондон

След като Лондон бе избран за домакин на Олимпиадата 2012, местните власти и строителните компании се съсредоточиха на строителството на нови обекти и модернизиране на съществуващите. Проведоха се учения за сигурност. Доброволци се включиха в тестови съревнования. Арената е осветена по последна дума на техниката. Олимпийският стадион в Лондон стана един от най-скъпите обекти, на които някога са се провеждали Игрите.

Сеул

Олимпийският стадион в Сеул е основната част на спортния комплекс „Чамсил“. Дизайнът и формата на стадиона напомнят линиите на корейските порцеланови вази от династията Чосон. Строителството започва още 1977 г., но стадионът е открит през лятото на 1984 г. Цената му е 46 млрд. вона. Този стадион е приемал 10-те азиатски игри, а през лятото на 1988 г. тук се провеждат церемониите по откриването и закриването на Олимпиадата.

Лейк Плесид

Милият курорт Лейк Плесид, щата Ню Йорк, цели два пъти е приемал зимни олимпийски игри- през 1932 и 1980 г. От това време са останали разкошните ски писти и бобслей трасе, олимпийският трамплин и музей.

Ванкувър

Знаменитият BC-Place във Ванкувър е стадионът на откриването и закриването на Игрите. Церемониите, чиято продължителност бе близо 3 часа, се помнят като едни от най-добрите, организирани някога. Те бяха наблюдавани от 60 000 зрители.

Сидни

Многофункционалният спортен комплекс „Австралия“ е построен специално за Летните олимпийски игри през 2000 г. Строителството струва 690 млн. долара, а вместимостта на стадиона е 110 000 души- най-големият стадион, приемал някога олимпийски игри. При по-късна реконструкция местата бяха намалени до 83 500.