Макар че трудовите инциденти в западните страни непрекъснато намаляват с развитието на технологиите, някои професии остават по-рискови от останалите и могат брутално да прекършат живота на този, който ги упражнява. Сайтът io9 представи статистиката за американската действителност, но тя е достатъчно универсална, за да бъде приложена и към други страни.

Колкото по-близо до закона, толкова по-опасно, показва статистиката. Полицаи, военни, спецслужители, пожарникари, охранители рискуват 5% повече инциденти на работното място от средното.

Но още по-опасни са професиите, упражнявани на открито. В САЩ всяка година 90 на 100 000 дървосекачи загиват при инциденти, като същото се отнася и за рибарите, при които смъртността на работното място е 118 на 100 000. А това е 35% над средния риск.

Според IO9, ако работите 4 или 5 години в една от тези две професии, има голяма вероятност да станете свидетел на най-малко един смъртоносен инцидент с ваш колега, да не говорим за наранявания. Ако не сте вие.

Нито една професия обаче не е толкова опасна, колкото тези на строителите и шофьорите на камиони. Всяка година в САЩ загиват по 1 141 шофьори на тежкотоварни коли и това е една четвърт от всички трудови инциденти.

Искате да живеете дълго? Станете археолог!

На другия полюс са професиите, в които инцидентите са изключителна рядкост.

Според проучване учен е една от най-дълголетните професии. Сред тях средната продължителност на живота е най-висока сред археолозите и астрономите. Те живеят средно 10 години по-дълго от средната продължителност на живот.

Че спортът е здраве повърждава и статистиката. Средната продължителност на живота на спортистите е 5 години повече от средното. Разбира се, зависи и от самия спорт.