Със скорошния дебют на новите смартфони iPhone 6 и iPhone 6 Plus, щатската компания Apple отново е в центъра на вниманието на финансовата общност. Тя вече е продала над 10 милиона броя от двете устройства, а специалистите повишават непрекъснато прогнозираната й печалба.

Не е чудно, че Apple е втората най-печелившата компания в света, като по-скоро е изненадващ фактът, че не е на първо място. Сред 20-те най-печеливши компании в света девет са щатски.

Ето и още кои попълват списъка на компаниите с най-големи печалби (от оперативна дейност, преди данъци, такси и амортизации) на база данните за последната фискална година на FactSet:

10. Microsoft Corporation

Печалба от оперативна дейност: 22.1 млрд. долара
Страна: САЩ
Индустрия: Софтуеър
Приходи: 86.8 млрд. долара

Microsoft отдавна е гигант в технологичния сектор, както и една от най-доходоносните компании в света. Основната част от оперативната печалба на компанията се генерира от бизнес сектора в лицето на операционната система Windows и предлаганите от нея сървари.

За бъдещето си обаче компанията залага много на смартфоните и таблетите, както и на облачните технологии или сфери със значителен потенциал за ръст.

9. BP plc

Печалба от оперативна дейност: 23.5 млрд. долара
Страна: Великобритания
Индустрия: Петролен сектор
Приходи: 379.6 млрд. долара

Това е третата най-печеливша енергийна компания в света, въпреки че разливът в Мексиканския залив все още тежи над резултатите й. BP повиши делът си във водещата руска петролна компания Rosneft до близо 20%.

8. Bank of China Ltd.

Печалба от оперативна дейност: 25.5 млрд. долара
Страна: Китай
Индустрия: Банки
Приходи: 63.3 млрд. долара

Историята на банката датира от 1912 година. До 1949 година тя е изпълнявала функциите на централна банка в Китай.

През 1994 година тя става напълно държавна търговска банка, като през 2006 година осъществява първично публично предлагане в Хонконг и Шанхай.

Към края на миналата година банката все още е две трети собственост на правителството.

7. Agricultural Bank of China Limited

Печалба от оперативна дейност: 27.1 млрд. долара
Страна: Китай
Индустрия: Банки
Приходи: 68.2 млрд. долара

Те е една от четирите най-големи банки в Китай и е сред осемте най-печеливши компании в света.

Преди осъществяването на рекордното първично публично предлагане на Alibaba, тази китайска банка държеше рекорда за най-голямо IPO в света, на стойност 19 млрд. долара, проведено през 2010 година.

6. Samsung Electronics Co., Ltd.

Печалба от оперативна дейност: 27.2 млрд. долара
Страна: Южна Корея
Индустрия: Технологии и хардуер
Приходи: 216.6 млрд. долара

Компанията е най-печелившата в Южна Корея. Въпреки понижението в дела й от световния пазар на смартфони, тя все още е най-големият световен производител на подобен род устройства.

Продажбите на смартфони от Samsung са 25% от световните и допринасят за 57.4% от продажбите й.

Компанията произвежда и редица други продукти, като чипове, монитори, телевизори, видеокамери, перални, климатици и т.н. Сумарно обаче те съставляват около 40% от приходите й.

5. Exxon Mobil Corporation

Печалба от оперативна дейност: 32.6 млрд. долара
Страна: САЩ
Индустрия: Петролна индустрия
Приходи: 393.7 млрд. долара

Това е втората най-голяма компания в САЩ по приходи, изоставайки единствено зад Apple. Тя също така е втората най-голяма по пазарна капитализация компания в света.

ExxonMobil е най-големият световен преработвател на петрол и производител на петролни продукти.

И докато ниските цени на петрола могат да наранят резултата на звеното за добиване на петрол, те също така могат значително да подобрят маржина на рафинерийния й бизнес.

4. China Construction Bank Corporation

Печалба от оперативна дейност: 34.9 млрд. долара
Страна: Китай
Индустрия: Банки
Приходи: 76.9 млрд. долара

През изминалата година една от четирите най-големи китайски банки отчете 214 млрд. юана печалба, или около 35 млрд. долара. Приходите от лихвите на банката са били близо 400 млрд. юана, или над 64 млрд. долара.

Банката е имала възвръщаемост на собствения капитал в размер на 21.2%, като за сравнение същото съотношение на най-голямата щатска банка - Wells Fargo, е било 13.9%. Банката е с държавен контрол.

3. Gazprom OAO

Печалба от оперативна дейност: 35.7 млрд. долара
Страна: Русия
Индустрия: Газ
Приходи: 156.6 млрд. долара

Най-голямата руска газова компания е и сред най-печелившите в света. Тя е държавно контролирана, което крие сериозни рискове за резултатите й за догодина, предвид кризата между Русия и Запада.

Газпром е с най-големите запаси от газ в света, като допринася за 13% от производството на горивото. Компанията разполага също така с най-голямата газопреносна мрежа в света.

2. Apple Inc.

Печалба от оперативна дейност: 37 млрд. долара
Страна: САЩ
Индустрия: Технологии и хардуер
Приходи: 170.9 млрд. долара

Компанията е може би най-бързоразвиващата се през последното десетилетие.

През 2004 година печалбата й е била едва 276 млн. долара, докато през изминалата година вече е 37 млрд. долара. Тя също така е компанията с най-голяма пазарна капитализация в света.

1. Industrial and Commercial Bank of China Limited

Печалба от оперативна дейност: 42.7 млрд. долара
Страна: Китай
Индустрия: Банки
Приходи: 89.4 млрд. долара

Това е най-печелившата компания в света. До голяма степен обаче печалбата на банката е зависима от правителствената политика, предвид на това, че тя е държавна.

Опасенията за „сиво финансиране“, или финансиране след оказване на натиск от управляващите органи, сериозно тегнат над основните държавни банки в страната.