Най-щастливите хора не живеят в Катар - най-богатата страна в света, нито в Япония, където животът е най-дълъг, нито в Канада, където има процентно най-много висшисти. Седем от десетте страни с най-щастливи хора са латиноамерикански. Това показва мащабна анкета на Галъп, обхванала 150 хил. души.

Мнозина от тях живеят бедно според традиционните стандарти, но са щастливи, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА. От сайта на Галъп се вижда, че най-много положителни емоции изпитват жителите на Панама и Парагвай (85 процента), следвани от Салвадор (84 процента).

Като цяло в света 85 процента от анкетираните са заявили, че към тях са се отнасяли с уважение. 72 процента много са се усмихвали и смели, а радост през целия ден са изпитвали 73 процента.

Само 43 на сто от населението на планетата обаче е научило нещо интересно или се е научило да върши нещо интересно.

В първата десетка на класацията на най-позитивните страни в света 7 са разположени в Латинска Америка. Освен изброените три това са Венецуела с 84%, Гватемала (82%), Еквадор и Коста Рика с по 81%.

В първата десетка са още Тринидад и Тобаго (83%), Тайланд (също 83%) и Филипините (82%).

На последните места в класацията на 148-те страни, в които живеят най-щастливите хора в света, са Сингапур (46%), Армения (49%) и Ирак (50%).

Много малко положителни емоции изпитват още жителите на Сърбия, Йемен, Грузия, Беларус, Мадагаскар, Литва и Того.

България не е намерила място сред първите 100 държави-лидери по положителни емоции в света. Тя се нарежда непосредствено с 57 процента след Румъния, Египет, Пакистан, Молдова, Украйна , които са с по 58 процента.

В една група с България (също с резултат 57 на сто) са държави като Индия, Непал, Бахрейн, Турция и Хърватия.