Осло, Цюрих и Женева оглавяват класацията на най-скъпите градове в света, според най-новото проучване на UBS Wealth Management, цитирано от CNBC.

В проучването икономистите от UBS сравняват цените на кошница от 122 стоки и услуги и доходите в 73 града. След трите най-високо класирани се нареждат Копенхаген, Стокхолм, Токио и Сидни.

Лондон попада чак на 15-о място в класацията, смъквайки с пет места в сравнение с предходната година. Ценовите нива пък са най-ниски в Делхи, Манила и Мумбай.

Цюрих, Осло и Сидни традиционно оглавяват класациите за най-скъпи градове, както за туристи така и за местни жители. Ценовите нива се увеличават и заради огромното поскъпване на валутите на тези страни.

От 2009 г. насам щатският долар е поевтинял с 25% спрямо швейцарския франк, докато понижението му спрямо австралийския долар е с около 40%.

Нарастващите доходи в Швейцария и Австралия може би предпазват местните жители от увеличаващите се цени, но това не важи за турситите. Щатските туристи, посещаващи Сидни, Цюрих и други скъпи дестинации, откриват, че доларът вече е не е това, което е бил," посочват от UBS.

Във Венецуела високата инфлация и обвързаността на местната валута също водят до по-високи средни цени. Обратното пък важи за градовете в страни където валутата е поевтиняла. Например щатските градове, които са включени в проучването, в момента отчитат по-ниски цени в сравнение с предходни години, което се дължи до голяма степен на обезценяването на щатския долар. Ню Йорк пада до 14-о място, ако от кошницата бъдат изключени жилищните наеми.

Има и известна утеха, поне за трудещите се в Цюрих и Сидни. Проучването показва, че служителите в Цюрих, Сидни и Люксембург могат да се похвалят с най-голяма покупателна способност въз основа на почасовото заплащане. Градовете с най-ниско покупателна способност пък са Манила, Найроби и Джакарта.