Черният пазар на предмети на изкуството „по поръчка“ не достига мащабите на търговията с наркотици, оръжия и сексуални услуги. Въпреки това, кражбата на музейни експонати или културни ценности от частни колекции с цел тяхното последващо препродаване от дълго време е добре работещ и печеливш бизнес. Оборотът само на американските експерти на черния пазар на изкуство се оценява на 6 милиарда долара.

Не е изненадващо, че в света всяка година се губят десетки хиляди картини, скулптури, графика, колажи, които от година на година само добавят към цената си. Forbes състави списък на десетте най-скъпи произведения на изкуството, които бяха откраднати, след което съдбата им остава загадка.

10. Барбара Хепурт "Две форми"

Цена: около 900 000 долара

Идеята за опазване на националното културно наследство е изключително популярна сред жителите на Мъгливия Албион. Въпреки това откраднатите от предприемчиви крадци на метали статуи със завидна регулярност попадат в пунктовете за изкупуване на метален скрап. Според статистиката, престъпления от този характер причиняват годишни щети на държавата от 700 000 паунда. През 2011 г. в Лондон полицията съобщи, че Скотланд Ярд ще създаде специално звено за борба с кражби на метални предмети. Заплахата нямаше ефект: на следващия ден, стана ясно, че от парк изчезна скулптурата на Барбара Хепурт "Две форми". Надеждата за нейното връщане е малка.

9.Франц ван Мирис Старши «Кавалер»

Цена: около 1 млн. долара

Едва ли холандският портретист Франц ван Мирис Старши си е представял, че склонността му да рисува картини в малък формат ще бъде толкова удобна за обирджиите. Служителите на Художествената галерия на Нов Южен Уелс в Австралия, откъдето през 2007 г. изчезна автопортрет на Ван Мирис, предполагат, че крадецът е „бил вдъхновен“ именно от малките размери - само 20 на 16 сантиметра. Освен това, експертите са склонни да вярват, че спонтанно някой от посетителите е осъзнал, че да се изнесе „Кавалер“ в чанта не е никак трудно - и успява. В този случай, в неговите цели не е включена препродажба, което още повече затруднява откриването ѝ и картината ще продължи да краси стените на обикновен апартамент или къща.

8.Огюст Реноар, "Мадлен с цветя в косите, облегната на лакът"

Цена: около 1 милион щатски долара

Скъпите картини рядко стават случаен улов: по правило, за тях се води дълго и целенасочено следене. Изключение е картина на Огюст Реноар, която попада при крадец просто по стечение на обстоятелствата. На 8 септември 2011-а въоръжен мъж нахлува в богаташка къща на запад от Хюстън, Тексас, и заплашвайки с пистолет, иска собственикът да сложи на масата парите и бижута си. Изплашен, домакинът намерил сили само да посочи към картината на стената и го назове приблизителната ѝ стойност. Възхитен от неочаквано щастие, крадецът грабнал "Мадлен" и изчезнал в мрака. След това късметът му се обърнал: полицията смята, че случаен крадец не може да продаде на черно толкова скъпо произведение на изкуството и сега единственото, което му остава, е да я сложи в стаята си и да ѝ се наслаждава.

7.Цигулката „Давидов-Морини“ на Страдивари

Цена: около 3 млн. долара

Една от най-циничните кражби на произведения на изкуството бе извършена през 1995 г., когато от нюйоркския апартамент на известната австрийската цигуларка Ерика Морини изчезна инструмент, направен от самия Антонио Страдивари. Жената, която по това време преминаваше 90 години, по това време бе в болница в тежко състояние. След известно обсъждане, приятели и роднини на Морини решиха да не ѝ съобщават тъжната новина, защото се опасяваха, че сърцето на старата жена просто няма да издържи такава загуба: тя получила цигулката от баща си преди повече от половин век. Морини почина няколко дни по-късно- в блажено неведение. Тъй като следи от взлом в апартамента не са намерени, полицията смята, че отговорността за кражба най-вероятно е на човек от семейството на покойната възрастна жена.

6.Хенри Мур - "Полегнала фигура"

Цена: около 4.6 милиона долара

Без значение какъв е размерът на една картина, след кражбата транспортът не е проблем: изрязани от рамката, навити на руло, те могат да се занесат навсякъде, където пожелаете. Със скулптурите ситуацията е много по-сложно, но майстори има и тук: през 2005 г. във Великобритания трима откраднаха статуя с размери три и половина метра дължина и по два височина и ширина. "Полегнала фигура" е създадена от модерниста Хенри Мур и била поставена на територията на имение в графство Хартфордшър. Скулптурата за минути била вдигната от камион с лебедка , точно под носа на камерите за видеонаблюдение. След няколко години на безплодно търсене на полицията стигна до заключение: похитителите най-вероятно са крадци на метали. Предполага се, че те са претопили "Полегнала фигура", без да подозират, че имат съкровище за милиони в ръцете си.

Вижте още:Изкуството да застраховаш изкуство

5.Пол Сезан „Гледка от Овер сюр Оаз“

Цена: около 5 милиона долара

Разкошен новогодишен подарък си направи през 1999 г. организаторът на кражбата на картината "Гледка от Овер сюр Оаз" от Музея на изкуството и археологията в Оксфорд. Докато цялата страна изстрелваше фойерверки, пиеше шампанско и броеше секундите до края на хилядолетието, крадецът се промъкнал незабелязано в залата с импресионистични картини и взел едно от най-ценните. Разбира се, бдителността на охраната в нощта на новото хилядолетие била силно отслабена, поради което после те загубиха работните си места. Интересното е, между другото, че Сезан не бил напълно удовлетворен от работата си по тази картина: той не подписал платното, следователно го смятал за недовършено. Това обаче не спира крадците.

4. Микеланджело ди Караваджо - "Рождество със свети Франциск и Лаврентий“

Цена: около 20 милиона долара

Традицията да се съхраняват велики картини в църкви и катедрали изигра жестока шега на италианците: през 1969 г., от параклиса „Сан Лоренцо“ в Палермо изчезна една от творбите на Микеланджело. Основните заподозрени в кражбата бяха представители на сицилианската мафия, но разузнавателните служби дълго време не можаха да разкрият нито поръчителите на кражбата, нито изпълнителите, нито да открият самата картина. Истината за тъжната съдба на "Рождество" е разкрита през 2009 г., когато наемният убиец Гаспаре Спатуца разказа в съда, че картината е била държана в барака на ферма на семейството Пулара. Мафиотите не сметнали за необходимо да се погрижат за картината и тя била изядена от плъхове и прасета. Осъзнавайки, че повреденото платно няма да може да се продаде, то било запалено. Обществеността, обаче, все още се надява да се намери свидетелство, опровергаващо твърденията на Спатуца.

3.Пабло Пикасо - "Гълъбът със зелен грах"

Цена: около 28 млн. долара

През май 2010 г. във Франция се състои обирът на век поне според експертите по изкуството. Крадецът, който е вероятно да е действал сам, прониква в Музея на модерното изкуство в Париж, разбивайки решетката на прозореца. Без да бърза, той вади от рамките пет картини на Пабло Пикасо, Анри Матис, Жорж Брак, Амедео Модилиани и Фернан Леже. Според записите на камерите, извършителят е действал спокойно, сякаш бил сигурен, че няма да го хванат. Но греши: година и половина след кражбата са разкрити и крадецът, и клиентът. Последният признава, че се е чувствал под наблюдение, паникьосал се и унищожил всички картини, включително и най-ценната - "Гълъбът със зелен грах" Полицията не му вярва и продължава да търси откраднатите платна.

2. Винсент Ван Гог - "Макове"

Цена: около 50 милиона долара

Картината на холандския постмодернист бе открадната през 2010 г. от Музея „Мохамед Махмуд Халил“ в Кайро, който точно щеше да затвори за ремонт. Затова там не само не работела алармената сигнализация, но дори и камерите. В надеждата си да намерят картината специалните служби блокираха летищата, гарите, доковете, но всички усилия се оказаха напразни. След няколко години, британски експерти направиха сензационно изявление, че истинската картина "Макове" била открадната от музея още през 1977 г. и крадците рискували свободата си за един фалшификат. Оригиналът първо бил в ръцете на някакъв египетски чиновник, който по-късно го продал изгодно в чужбина. Безусловно потвърждение или опровергаване на тази информация няма и до днес.

1."Портрет на млад мъж" на Рафаело

Цена: около 100 млн. долара

Нацистите са извършили много престъпления срещу изкуството: неугодни за тях авангардисти са признати за „декаденти“, а произведения на класическата живопис са присвоени. Това се случва и с платното на Рафаело, което принадлежало на полския благороднически род Чарториски. "Портрет на млад мъж" е била конфискувана през 1939 година. Малко преди края на Втората световна война картината попада в ръцете на генерал-губернаторът на окупирана Полша Ханс Франк. По време на разпита, в деня преди Нюрнбергския процес, той изброява местата, където губещата страна е укрила откраднатите картини, но шедьовърът на Рафаело не бил там. Следите на портрета са открити чак през 2012 г., когато бе съобщено, че той уж е в банков трезор или в САЩ, или Европа.