Човешките приумици наистина са безгранични и това личи във всичко, създадено от човешка ръка. Архитекти и цели проектантски отдели си блъскат главата в мислене как да създадат жилища и многофункционални комплекси, притежаващи собствена "харизма". Както ще видим- някои успяват, други- не толкова.

Класацията е изготвена на база проекти, представени в периода 2007-2009 г.

1. Домът-цвете.

Създаден е през юни 2007 г. от американския архитект и дизайнер Адам Колкин, тази мини-вила е наречена Push Button House. Причината- с натискане на бутон тя се "изважда" от кутията за около половин минута. Стените на контейнера се отварят, а покривът представлява тента, която пази от дъжд и вятър. Разделена е на шест функционални зони: 2 спални, кухня, баня, гостна и библиотека.

При това, когато се отвори, всички неща вече са по местата си- компютър, телевизор, кухненски прибори...

2. Нагоре с краката.

През юли 2007 г. полякът Даниел Чапевски представи обърнат дом - с покрива надолу, а входът изглежда като тавански прозорец. Концепцията на архитекта е да напомни за нестабилността на околния свят. Явно е успял, защото строителите не могли да стоят вътре повече от три часа, без да получат главоболие. А за работата си се наложило да ползват древния нивелир- чаша вода, за да определят къде е "горе" и къде "долу".

3. Летяща чиния.

През март 2008 г. в eBay е обявен за продажба дом-летяща чиния, построен още през 70-те. Въпреки кризата цената му достига 100 хил. долара. Купувачът получава три спални, две бани и ... стълба, която се спуска и прибира в летящата чиния.

Недостатък са обаче твърде късите стени и скосен покрив.

4. Нервна къща.

През април 2008 г. американският дизайнер Аракава и съпругата му Мадлин Джинс създават дом, стимулиращ имунната система и удължаващ продължителността на живот. Неравните подове, напомнящи лунна повърхност, прозорците с различни форми и размери, стените, боядисани в 40 различни цвята и нестандартното осветление създават чувство на нереалност и карат човека вътре непрекъснато да е нащрек, което според създателите стимулира мозъчната дейност.

5. Дом-хамелеон.

Британската компания Atkins представя през май 2008 г. кулата P-17 в Дубай, която променя външния си вид всеки ден. Проектът за 17-етажния небостъргач с височина 379 м, 165 кв. м площ и многофункционално предназначение е в процес на реализация.

6. Въртящата се кула.

През юни 2008 г. архитектът Дейвид Фишер представи проекта си за небостъргача Dynamic Towers . Пилотните проекти трябва да бъдат реализирани в Москва и Дубай и да представляват 80-етажни кули-близнаци, всеки етаж на които ще се върти на 360 градуса, променяйки формата на сградата.

7.Отломките на самолета.

През юни 2008 г. Studio of Environmental Architecture създава жилище изцяло направено от преработени отломки от Боинг-747.

Площта на сградата е 360 кв. м, като част от нея е художествено студио, опашката- наблюдателна площадка, носа- павилион за медитация, салонът 1 класа- къща за гости, крилата- покрив.

8. Морската вълна.

През юли 2008 г. дубайската Iris започна строителството на многофункционален небостъргач във формата на морска вълна (79 хил. кв. м площ, 54 етажа). Строителството ще завърши през 2011 г.

9. Асиметричният дом.

През септември 2008 г. на ъгъла на улици Леонард и Чърч в Ню Йорк започна строителството на небостъргача 56-Leonard-Street. Всеки апартамент в него ще има собствена планировка, помещенията ще бъдат неравномерно разпределени на етажа. Цените на 145-те апартаменти, в които собствениците ще могат да се нанесат през 2010 г., варират между 3.5 и 33 млн. долара.

10. Зъбът.

През септември 2008 г. японското архитектурно бюро Torafu представи дом във формата на корен на зъб, който стърчи от земята. Стените и подът на сградата със спалня, гостна, кухня и студиа, са бели, а мебелите- със светлокафяв оттенък. Според архитектите така мебелите изглеждат като поникнали от пода.

Следва продължение.