Това може да не са най-богатите хора в света, но разполагат с огромно влияние

Тези милиардери може да не са най-богатите в света, но са известни с огромното си влияние над световните пазари, работници и в някои случаи армии. Това е годишният списък на най-влиятелните милиардери изготвен от Forbes:

1. Майкъл Блумбърг

Източник на власт: кмет на Ню Йорк, Bloomberg LP

Кметът на Ню Йорк е бивш трейдър от Salomon Brothers, който основава компанията за финансова информация и услуги Innovative Market Systems, преименувана на Bloomberg LP през 1987 г. Компанията в момента предлага новинарски услуги, кабелна телевизия, радио и списание. Днес Блумбърг притежава 88% от компанията след като закупи 20-процентния дял на Merrill Lynch през миналото лято. Блумбърг похарчи 74 млн. за да стане кмет на Ню Йорк през 2001 г. и 85 млн. долара за втори мандат през 2005 г. Законодателни промени, приети през октомври, вече позволяват на Блумбърг да се кандидатира за трети мандат.

2. Силвио Берлускони

Източник на власт: министър-председател на Италия, Fininvest

Силвио Берлускони в момента е в третия си мандат като министър-председател на Италия. Той оглавява нация от 58 млн. души, икономика с БВП в размер на 2.4 трлн. долара и бюджет за отбрана на стойност 43 млрд. долара. Като министър-председател има влияние над държавната телевизия на Италия, а диверсифицираният му конгломерат Fininvest доминира италианските частни ТВ канали.

3. Лакшми Митал

Източник на власт: ArcelorMittal

Контролира най-голямата компания за производство на стомана в света ArcelorMittal, която е отговорна за около 10% от световното производство на стомана. Митал е роден в Индия, но живее в Лондон, където политическото му влияние често предизвиква полемики. Твърди се, че през 2002 г. тогавашният министър-председател Тони Блеър е написал писмо до министър-председателя на Румъния, в което се намеква, че продажбата на местната компания за производство на стомана на Mittal ще улесни влизането на държавата в ЕС.

4. Уорън Бъфет

Източник на власт: Berkshire Hathaway

Дори и най-малкият намек за интерес на Бъфет може да изстреля нагоре цената на акциите на една компания. Когато Berkshire Hathaway наля милиарди долари в Goldman Sachs през септември, акциите на инвестиционната банка скочиха с почти 6%. Бъфет подкрепяше Барак Обама със средства и съвети по време на миналогодишната кампания.

5. Вагит Алекперов

Източник на власт: Lukoil

Бившият работник на нефтена платформа в Каспийско море в момента е президент на Lukoil, най-голямата независима руска енергийна компания. Резервите на компанията отсипват само на тези на ExxonMobil. Алекперов, който притежава повече от 19% от Lukoil, е приятел на Владимир Путин, който пък лобира в Кремъл за данъчни облекчения за енергийните компании.

6. Карлос Слим Хелу

Източник на власт: America Movil, Telefonos de Mexico

Карлос Слим е син на ливански емигрант и беше вторият най-богат човек на планетата през 2008 г. Неговата компания Telmex контролира 90% наземните телефонни линни в Мексико, мобилният оператор America Movil има повече от 173 млн. клиенти в Латинска Америка. Слим е почитател на бейзбола и колекционира предмети на изкуството. Инвестира в строителство, търговия на дребно, банкиране, железопътна инфраструктура, минно дело и медии. Миналата година закупи 6.9-процентен дял от New York Times и даде 250 млн. долара заем на вестника през януари.

7. Мукеш Амбани

Източник на власт: Reliance Industries

Амбани оглавява производителят на петролни продукти Reliance Industries, която е най-голямата индийска компания по пазарна капитализация. Reliance произвежда петрол, газ, нефтени продукти и текстил. Мукеш и неговия брат Анил Амбани наследяват богатството си от баща си. През 2005 г. спор между двамата води до разделянето на активите на семейството с посредничеството на тяхната майка.

8. Чарлз и Дейвид Кох

Източник на власт: Koch Industries

Братята превръщат семейната рафинерия във втората най-голяма непублична компания в САЩ. Koch Industries притежава дялове в тръбопроводи, рафинерии, производители на торове, полимери, потребителски продукти и химически технологии. Продажбите на компанията възлизат на 110 млрд. долара през 2008 г. Всеки от двамата братя притежава по 42% от нея. Koch Industries има 80 000 служители в 60 страни. Чарлз е съосновател на Cato Institute. Дейвид дарява 100 млн. долара за проучвания свързано с болестта рак през 2007 г., а миналия юли обеща още толкова на Нюйоркския Lincoln Center.

9. Бил Гейтс

Източник на власт: Bill & Melinda Gates Foundation, Microsoft

Най-богатият човек в света основава Microsoft през 1975 г. Спира да работи активно в компанията през миналата година, за да посвети таланта и състоянието си на филантропия. Bill & Melinda Gates Foundation, чиято стойност възлиза на 36 млрд. долара, дарява средства за различни каузи като например борба с глада в развиващите се държави, подобряването на обучението в американските гимназии и разработването на ваксини срещу малария, туберкулоза и СПИН.

10. Едуард и Абигейл Джонсън

Източник на власт: Fidelity

Бащата и дъщерята оглавяват Fidelity Investments, която е най-голямата компания за управление на договорни фондове. Семейството притежава 49% от компанията, която е управлявала 1.2 трлн. долара активи в края на 2008 г.

11. Ли Ка-Шинг

Източник на власт: Cheung Kong and Hutchinson Whampoa

Ли Ка-Шинг израства в бедност продавайки изкуствени цветя в Хонконг през 50-те години на миналия век. В момента той е най-богатия човек в Хонконг. Компанията му контролира най-големия оператор на терминали за обработка на контейнери в света, най-големият търговец на дребно на продукти за красота и здраве, и е основен доставчик на електричество за Хонконг. Занимава се още и със строителство. Конгломератът също така притежава дял в канадската петролна компания Husky Energy. Ли Ка-Шинг планира да дари една трета от състоянието си за благотворителност.

12. Принц Алуалийд бин Талал

Източник на власт: Kingdom Holdings

Най-активният и успешен инвеститор в Близкия Изток листва инвестиционната си компания Kingdom Holdings на Саудитската фондова борса през юли 2007 г. Kingdom Holdings контролира инвестициите на принца в добре известни компании като Citigroup и News Corp.

13. Абдул Азиз Ал Гураир

Източник на власт: Mashreq

Абдул Азиз Ал Гураир оглавява Mashreq, водеща търговска банка в Обединените Арабски Емирства основана от баща му през 60-те години на миналия век. Интересите на фамилията още включват инвестиции в цимент, петролни продукти, застраховане и Masafi, водещата марка минерална вода в региона. През 2007 г. Al Ghurair е избран за говорител и президент на парламента на ОАЕ.

14. Рупърт Мърдок

Източник на власт: News Corp.

Състоянието на медийния крал може би намалява в тези трудни времена, но той все още контролира главозамайващ брой ТВ компании и печатни медии по целия свят посредством News Corp. Империята му включва семейството ТВ канали Fox и повече от 100 вестника. Мърдок закупи Dow Jones (и перлата му Wall Street Journal) през 2007 г. за 5.6 млрд. долара в брой.

15. Серж Дасо

Източник на власт: Groupe Dassault

Сенатор от десницата и почетен председател на опериращия в областта на софтуера и медиите конгломерат Groupe Dassault. Притежава вестник Фигаро, както и 50% от Dassault Aviation, която произвежда реактивните самолети Mirage и Rafale.

16. Саад Харири

Източник на власт: инженерство и строителство

Син на убития министър председател на Ливан Рафик Харири, оглавява група законодатели, които възнамеряват са продължат делото на баща му. По-рано през годината успешно лобира за това Франция да бъде наблюдател на предстоящите избори в Ливан. Саад Харири е и генерален мениджър на Saudi Oger, строителната и телекомуникационна компания на семейството му, с приходи от 9 млрд. долара.

17. Роман Абрамович

Източник на власт: суровини

Абрамович трупа богатството си с поредица от спорни сделки за износ на петрол в началото на 90-те години на миналия век. Заедно с Борис Березовски поемат контрол над петролния гигант Sibneft само срещу част от пазарната цена на компанията. През 2003 и 2004 г., продава дела си в Russian Aluminum на Олег Дерипаска. Продава 73-процентен дял от Sibneft на Gazprom за 13 млрд. долара през 2005 г. По-късно купува дял в най-големия руски производител на стомана Evraz Group и част от Highland Gold, британска минна компания, която развива дейност в Русия. Бивш губернатор на област Чукотка.

18. Сергей Брин и Лари Пейдж

Източник на власт: Google

Когато хората търсят информация в интернет вероятно се обръщат към творението на Пейдж и Брин - Google. Маркетинговата агенция Millward Brown обяви Google за най-ценната марка в света през 2008 г. Двамата основават компанията през 1998 г. работейки от гаража на тяхна приятелка. Google излиза на борсата през 2004 г.

19. Дейвид Рубенстайн, Уилям Конуей Младши, Дейниъл Д'Аниело

Източник на власт: Carlyle Group

Рубенстайн, Конуей и Д'Аниело оглавяват Carlyle Group. В началото използват политически съветници за закупуването на компании в сектора на отбраната, които да превърнат в печеливши и да продадат на печалба. Днес Carlyle управлява активи за над 90 млрд. долара. В края на 2007 г., в портфейла й са влизали 224 компании с общо 350 000 служители. Бяха популяризирани във филма на Майкъл Мур Фаренхайт 9/11 за това, че са инвестирали парите на семейство Бин Ладен.

20. Опра Уинфри

Източник на власт: Опра Уинфри

Милиони хора се обръщат всеки ден към Опра за съвет, знания и клюки. Всичко това и дава огромно влияние. Двама професори по икономика от Унивеситета на Мериленд са изчислили, че подкрепата на Опра за Барак Обама му е донесла допълнителни 1 млн. гласа в предварителните президентски избори през 2008 г. Утвърдително кимване от Опра е достатъчно, за да превърне неизвестна книга в бестселър за ден.