С номинацията си да оглави Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън се присъедини към жените, които са на върха в сферата, в която работят, но едва 19% от политиците и парламентаристите по света са жени.

Страните, в които има най-много жени в парламента, не са непременно най-демократичните, според доклад на Организацията на обединените нации (ООН).

Всъщност най-добрата страна по отношение на равнопоставеността между половете в управлението през 2012 г. е била Руанда, следвана от Андора и Куба, според доклада на ООН. В същото време по този показател Германия, Великобритания, Франция и САЩ заемат 21-во, 53-то, 69-то и 78-о място, респективно.

Въпреки предизвикателствата, жените успяват да достигат до най-високите нива в тяхната сфера. Вижте някои от най влиятелните жени в политиката, подбрани от CNBC:

Джанет Йелън

Тя скоро може да оглави Федералния резерв на САЩ (с което ще стане най-висококвалифицирания председател на Фед) и е смятана за най-точния анализатор на централната банка от 2009 г. насам. Йелън обаче все още има сериозна конкуренция вкъщи. Йелън, която има докторантура по икономика от Йейлския университет е омъжена за Джорж Акерлоф, икономист, печелил Нобеловата награда.

Ангела Меркел

"Мадам Не", както е наричана Меркел, заради непоколебимоста й за прилагане на икономии, е известна с чувството си за хумор и любовта си към футбола. Бившата химичка, което е на път да изпревари Маргарет Тачър като най-дълго управлявалата жена в Европа, е и най-високо класираната жена в класацията на Най-влиятелните хора на Forbes.

Политическата кариера на Меркел започва през 1989 г., когато пада и Берлинската стена. Във въпросния ден обаче Меркел не е била при стената, тъй като "Беше четвъртък, а четвъртек бе моят ден за сауна, така че бях на сауна.", както казва самата тя.

Кристин Лагард

Нейната биографи включва много първи неща – първи партньор в глобална адвокатска кантора Baker & McKenzie, първият финансов министър жена в Европа и първата жена начело на Международния валутен фонд (МВФ)Докато обаче светът се възхищава на нейния перфектен английски и на стила й, във Франция тя е изестна с редица гафове докато бе финансов министър. През 2007 г. тя отговори на общвествения гняв от покачващите се цени на горивата, като заяви: "Да използваме велосипеди."

Дилма Русеф

Възходът на Русеф до властта в Бразилия не е лесен. В момента тя е първата жена президент на петата най-голяма икономика в света, но през 70-те години е арестувана, измъчвана и лежи в затвора за това, че участва в съпротивата срещу военната диктатура в страната. Икономическият растеж на Бразилия разочарова, откакто Русеф взе властта, но пък тя получи доста похвали за борбата й с корупцията и реформите в системата на социалното осигуряване.

Пак Гън Хе

Избраната през февруари 2013 г. Пак не само е първата жена президент на Южна Корея, но е първият президент изобщо в страната, избран с абсолютно мнозинство. Бащата на Пак поема управлението на страната след военен преврат през 1961 г. Тя е в ролята на първа дама след убийството на майка й и до смъртта на баща й през 1979 г. Пак, която не е омъжена и няма деца, се извини за нарушаването на човешките права от страна на баща й и казва, че е "омъжена" за нейната нация.

Кристина Фернандес де Кирхнер

Кирхнер стана президент на Аржентина през 2011 г. след смъртта на своя съпруг, който тогава бе президент. Управлението й бе помрачено от скандали, като МВФ заплаши страната с изключване поради неблагодадеждни данни, а Върховният съд на САЩ и нареди да осъществи плащанията по държавни облигации, които страната вече бе просрочила.

На 8 октомври Кирхен се подложи на черепна операция и трябва да почива месец.

Аун Сан Су Чи

Су Чи не прави нищо наполовина. Посвещението на дъщерята на един от основателите на модерна Бирма (Мианмар) към страната й е толкова силно, че тя не посети мъжа си, който бе на смъртно легло в Лондон, от страх, че след това няма да й позволят да се върне. След освобождаването й от домашен арест през ноември 2010 г. тя стана депутат, международните санкции срещу страната й бяха облекчени и Мианмар започна да се отваря към света.

Шри Муляни Индравати

Управляващият директор на Световната банка има много други постижения в кариерата си. Тя е бивш изпълнителен директор на МВФ и финансов министър на Индонезия. Стабилизирането на индонезийската икономиката и влизането на страната в Г-20 се отдават на нейната непоколебима позиция срещу корупцията и строгите реформи. Индонезийската борса падна с 3.8% в деня, в който бе обявено напускането й на поста финансов министър през 2010 г.

Ертарин Казън

"Знаете че съм израснала в беден район в Чикаго. Човек е изминал дълъг път, когато се обръщат към него на 'Ваше Превъзходителство'," казва Казън, когато си спомня за времето си като посланик на САЩ в Организацията по прехрана и земеделие към ООН в периода 2009-2012 г. И докато Казън е израснала в беден квартал в Чикаго, настоящият изпълнителен директор на Световната програма по прехраната към ООН е свикнала с коридорите на властта. Преди това тя е заемала важни постове в администрацията на президента Бил Клинтън. Там качествата й са забелязани от Хилари Клинтън, която е лобирала сериозно за назначаването на настоящия й пост.

Маргарет Чан

От 2006 г. насам Чан заема поста на генерален директор на Световната здравна организация. Чан, която преди това е била здравен министър в Хонконг, има и своите критици, след като коментира ефикасността на генеричните лекарства у състоянието на здравеопазването в Северна Корея.