Първият месец на 2015 г. бе доста волатилен, както на фондовите борси, така и на валутните пазари. Когато волатилността е по-голяма, се регистрират по-големи печалби и загуби, съответно.

Тези колебания са най-големи при най-богатите хора, чието състояние може да намалее и с над 1 млрд. долара за ден при по-сериозни движение в цените на акциите на техните компании или на активите, в които са инвестирали огромни средства.

Вижте кои милиардери спечелиха най-много в реално изражение и кои изгубиха най-много през януари, според класацията на Bloomberg.

Десетият най-забогатял милиардер в света от началото на годината е индиецът Азим Премджи, председател и най-голям акционер в една от най-големите индийски софтуерни компании Wipro. Неговото състояние се е увеличило с 1.6 млрд. долара (+10.6%) до 16.6 млрд. долара.

Също колкото Премджи, е забогатял и Шив Надар, основател и основен акционер в друга индийска компания HCL Technologies. Състоянието на Надар се оценява на 13.8 млрд. долара.

Пред тях по ръст на богатството се нарежда Гаутам Адани, основател на Adani Group и най-голям акционер в конгломерата Adani Enterprises.

Вижте още: 10 факта, които милиардерите предпочитат да премълчат

Към 30 януари 2015 г. богатството на Амансио Ортега, основател и основен акционер на Inditex, която е собственик на модни марки като Zara, е възлизало на 62.9 млрд. долара, или с 1.8 млрд. долара повече, отколкото към края на 2014 г.

Също с толкова е забогатял и Ли Ка-Шин, чието състояние се оценява на 31.4 млрд. долара. Ли контролира базираната в Хонконг Hutchison Whampoa, конгломерат с интереси в енергетиката, търговията на дребно, инфраструктурата и мобилните мрежи.

Единствената жена в челната десетка е Лилиан Бетанкур, чието състояние се е увеличило с 1.9 млрд. долара до 35 млрд. долара. Бетанкур, която е най-богатата жена в Европа, притежава 33% от L'Oreal.

Едно място пред нея на четвъртата позиция е Пони Ма, председател на Tencent Holdings, най-голямата китайска интернет компания по пазарна стойност. Той е увеличил богатството си с 2.4 млрд. долара до 16.8 млрд. долара през януари.

Челната тройка се оформя от Дилип Шангви, който е най-големият акционер в Sun Pharmaceuticals – най-голямата индийска фармацевтична компания по пазарна стойност. Шангив е спечелил 2.5 млрд. долара през февруари и вече разполага с 19.6 млрд. долара.

Първите две места са за Джеф Безос, председател и най-голям акционер в Amazon, и Джак Ма, основател и главен изпълнителен директор на Alibaba Group. Състоянието на Джеф Безос е нараснало до 3.7 млрд. долара, докато това на Ма се е увеличило с 8.1% до 36.4 млрд. долара, с което той заема и челната позиция.

За разлика от печелившите, сред най-губещите за изминалия месец са почти изцяло познати имена.

Вижте още: Най-печелившите и най-губещите шефове на компании през 2014 г.

На 10-о място сред най-губещите е Айрис Фонбона, която е начело на най-богатата фамилия в Чили, която контролира седмия най-голям производител на мед в света - Antofagasta. Състоянието на Айрис Фонбона е намаляло с 1.7 млрд. долара до 12.4 млрд. долара.

Загубите на Микеле Фереро, който контролира Ferrero International, четвъртият най-голям производител на шоколад в света, възлизат на 2 млрд. долара, като състоянието му намалява до 21.6 млрд. долара.

Бившият главен изпълнителен на Microsoft Стив Балмър е „обеднял“ с 2.1 млрд. долара през януари, като в момента разполага с 18.9 млрд. долара.

Загубата на Джак Тейлър, който е собственик на най-голяма компания за отдаване на коли под наем в света - Enterprise Holdings, възлиза на 2.5 млрд. долара до 13.4 млрд. долара.

Петият най-губещ през миналия месец е основателят на IKEA Ингвар Кампрад, чието състояние е намаляло с 2.8 млрд. долара до 42.3 млрд. долара.

Мексиканецът Карлос Слим, който преди време бе най-богатият човек в света, губи 3.2 млрд. долара през януари, като състоянието му вече възлиза на 69.4 млрд. долара.

Загуба в размер на 3.3 млрд. долара отчита Лари Елисън, основател на Oracle, чието състояние в момента се оценява на 45.5 млрд. долара.

Двамата най-богати хора са и едни от най-губещите през миналия есец. Състоянието на Уорън Бъфет е намаляло с 3.3 млрд. долара до 70.5 млрд. долара, докато това на Бил Гейтс се е стопило с 3.5 млрд. долара до 83.1 млрд. долара.

Най-губещият милиардер в света през януари е най-богатият африканец Алико Данготе, който контролира един от най-големите конгломерати в Африка - Dangote Group. Данготе е изгубил 4.2 млрд. долара през миналия месец и вече разполага с 14.2 млрд. долара.