Богатата на петрол Норвегия остава най-добрата страна за живеене в света, а Зимбабве, засегната от икономическата криза и от епидемия от СПИН, е най-нежеланата страна, сочи ежегодната класация на ООН, оповестена днес.

Десетте държави, където животът е най-хубав са

1. Норвегия

2. Австралия

3. Нова Зеландия

4. САЩ

5. Ирландия

6. Лихтенщайн

7. Холандия

8. Канада

9. Швеция

10. Германия

Те са в категорията „много висок индекс", където попадат общо 42 държави.

България е в следващата категория „висок индекс", като заема 58 място от общо 169 държави в изследването. Ние се намираме точно между Малайзия и Тринидад и Тобаго.

От нашите съседки най-високо се класира Гърция - 22-ро място). Румъния също е преди нас (50-то място), след нас са Сърбия (номер 60) и Турция (номер 83).

Оценката е резултат от т. нар. индекс на човешкото развитие, измерващ благосъстоянието, който Програмата за развитие на ООН публикува през последните 20 години. Той комбинира индивидуалния икономически просперитет с равнището на образование и продължителността на живота. На първите три места в класацията са Норвегия, Австралия и Нова Зеландия, а в дъното са Нигер, Демократична република Конго и Зимбабве.

Предните места отново се заемат от западни страни, а в дъното са държави от Субсахарска Африка. На първо място по продължителност на живота е Япония, средно 83.6 години, а в Афганистан тя е почти наполовина - 44.6 години. Малката алпийска страна Лихтенщайн е на първо място по годишен доход на глава от населението - 81 011 долара. Той е с 460 пъти по-висок спрямо годишния доход в последната в класацията страна Зимбабве със 176 долара.

Като цяло индексът съдържа някои значителни промени в предната част на класацията спрямо миналата година. САЩ се изкачват от 13-то на 4-то място, а Исландия, която пострада тежко от финансовата криза, се срина от 3-то на 17-то място.