Осем от десетте най-скъпи града в света са разположени в Европа, сочи проучване на изследователската Economist Intelligence Unit, относно разходите за живот в най-големите градове в света.

Класацията се оглавява за втора поредна година от Осло, след като през изминалата година столицата на Норвегия отне лидерската позиция на Токио.

На второ място сред най-скъпите градове за живот се нарежда Париж, следван от Копенхаген и Лондон, които също изпреварват столицата на Япония по разходи за живот.

Другите европейски градове в топ 10 са Рейкявик, Цюрих, Франкфурт и Хелзинки.

Токио и Осака, макар и да изпадат назад в класацията, все пак остават сред 10-те най-скъпи места за живот, заемайки 5-та и 6-та позиция, сочи още изследването.

Столицата на страната ни, която се присъедини към ЕС от началото на тази година, се нарежда сред дестинациите с най-ниски разходи, заемайки 111-та позиция.

За доминацията на европейските градове, сред най-скъпите дестинации е допринесло и поскъпването на еврото, спрямо останалите основни валути през изминалата година.

В новото изследване, разходите за живот в столицата на Русия – Москва са по-високи, отколкото в Ню Йорк. Москва заема 26-та позиция в класацията, докато Ню Йорк се нарежда на 28-ма позиция.

Големите градове в Латинска Америка предоставят най-ниски разходи за живот, като са заели близо една четвърт от местата сред 30-те най-евтини места за живот, според изследването. Гватемала е класирана на 63-то място, а Мексико заема 68-ма позиция.

Повишение са отбелязали и разходите за живот в азиатския регион, но на фона на относително челните места в класацията на големи метрополиси, като Сингапур (14 позиция), Сеул (11-то място), другите градове в региона са сред най-евтините в класацията. За пример Бангкок заема 92-то място сред най-скъпите градове за живеене.

Значително повишение в класацията е регистрирала Джакарта, където повишението в разходите за живот от 12% са довели до изкачване в класацията на града с 27 места, до 73-та позиция.

До голяма степен поевтиняването на йената, спрямо останалите основни валути, е допринесло за относително по-ниските разходи за живот в големите японски градове.