Нищо не е толкова интересно, колкото това да гледаш богатите хора на ръба на фалита. Хората обичат такива истории, защото им показват, че никой не е застрахован.

А и мнозина, достигнали до върха, са били така добри да се сгромолясат от там и да послужат за пример на всички останали.

Ето 8 такива случая:

Дейвид Сийгъл

Той е основателят на Westgate Resorts – най-голямата частна компания за таймшеър на имоти в света. През 2007 г. той има в портфолиото си 28 курорта.

В чест на богатството си, Сийгъл и жена му започнали да строят масивен комплекс на 10 акра земя и на стойност 75 млн. долара, който нарекли Версай.

До днес той стои недовършен заради загубите, които Сийгъл понесъл през 2008 г.

Заради имотната криза той загубил 300 млн. долара и взел ипотеки на стойност 700 млн. долара, само за да успее да поддържа бизнеса си. Сийгъл успя да стъпи на крака, а за неговата съдба се разказва в документалния филм „Кралицата на Версай.“

Робърт Л. Джонсън

През 2001 г. основателят на BET става първият чернокож милиардер, когато Viacom купува неговата мрежа за 3 млрд. долара.

Малко след това обаче той се развежда с жена си Шийла (която е съосновател на компанията), което му струва доста скъпо.

Освен това акциите на Viacom се обезценяват и неговият дял от 1.5 млрд. долара силно намалява.

Последният удар идва по време на имотната криза от 2008 г. Неговите инвестиции в имоти му носят огромни загуби. Той не фалира, разбира се, състоянието му намалява до 550 млн. долара, което не е малко, но е нищожно, в сравнение с това, което е имал преди 2 години.

Хари Маклоу

През 2003 г. той е изключително успешен инвеститор в имоти с неговата Macklowe Properties. През тази година той купува сградата на General Motors за рекордната цена от 1.4 млрд. долара. След това почти удвоява цената й, като прави магазин на Apple с изцяло стъклена фасада в нея.

Пътят надолу за него започва през 2007 г., когато купува 7 небостъргача в Манхатън със заем от 5.8 млрд. долара от Deutsche Bank.

Естествено, през 2008 г., в разгара на имотната криза, той разбира, че няма как да изплати този заем. Налага се да „раздаде“ голяма част от сградите на кредитори за много ниска цена. Губи и компанията си.

Барбара Дейвис и фамилия

След смъртта на съпруга си Барбара Дейвис оставила семейните финанси в ръцете на децата си, а тя се фокусирала над благотворителност. Те обаче не ръководели много добре компанията, което довело до фалита й през 2009 г.

Богатството на семейство Дейвис, която някога било оценявано на 5 млрд. долара, се сринало на едва 500 млн. долара.

Членовете на семейството се изпокарали и завели няколко съдебни дела, в които се спорило кой кого с колко пари е завлякъл.

Санджив Сидху

През 1988 г. той набира скорост със своята компания i2 Technologies, чиито акции поскъпват бързо и стабилно. През 2000 г. богатството на Сидху се оценява на 10 млрд. долара. Когато технологичният балон се пука през 2001 г., той губи 9 млрд. долара почти веднага!

За щастие, той е достатъчно умен, за да кешира 500 млн. долара още след първите загуби и днес има дял от 100 млн. долара в компанията.

Франк Левинсън

Левинсън също е жертва на технологичния балон. През 1988 г. той стартира компанията за складиране на данни Finisar. През 2000 г. тя се оценява на 2 млрд. долара.

Когато се пука балонът в сектора, неговият дял в акции се обезценява до 64 млн. долара.

През 2004 г. той се развежда и това допълнително намалява банковата му сметка.

Боби Р. Джонсън

Някога той работи като програмист за IBM. Забогатява след продажбата на своята Centillion Networks през 1995 г. за 140 млн. долара. След това става CEO на Foundry Networks.

През 2000 г. е вторият най-добре платен човек в САЩ с годишен доход от 230 млн. долара и дял на стойност 2.3 млрд. долара в компанията.

Това не продължава дълго. Когато технологичният балон се пука, акциите на Foundry Networks се обезценяват с 90% за 3 месеца. Така неговият дял вече е на стойност 500 млн. долара. Компанията е погълната от Brocade Communications System през 2008 г.

Шон Куин

През 2008 г. той е най-богатият човек в Ирландия с лично състояние от 6 млрд. долара. Той е син на беден фермер. Напуснал е училище на 14-годишна възраст, когато все още не е можел да чете и пише.

Той обаче има нюх за бизнес и прави инвестиции в различни сектори от строителство до застраховане. Той прави голямата грешка да инвестира 25% от парите си в Anglo Irish Bank. През 2008 г. банката фалира, а неговата застрахователна компания е глобена с 3.25 млн. долара.

През 2011 г. Куин обявява фалит.