Най-голямата в света петролна компания по пазарна капитализация е PetroChina Co. Тя надмина американската ExxonMobil. За това свидетелства последната класация на най-големите енергийни концерни в света на консултантската компания PFC Energy, информира Interfax.

На PetroChina трябваха само шест месеца, за да си възвърне първото място, което загуби в разгара на кризата през 2008 г. на фона на понижаващите се цени на петрола. Както обясняват от Financial Times тогава инвеститорите предпочитаха да инвестират средства в далеч по-безопасни международни петролни компании, като например американските ExxonMobil и Chevron или в европейските Royal Dutch Shell и BP.

Все пак пазарната стойност на китайския гигант през миналата година нарасна с 36%, достигайки 353 млрд. щатски долара, след като американската ExxonMobil „олекна" с 15% до 324 млрд. щатски долара. От PFC Energy отбелязват, че дори и да се отчете покупката на Exxon на американската газова компания XTO Energy, която сделка бе анонсирана, но и до днес не е факт, капитализацията на американския гигант отново няма да е над пазарната оценка на PetroChina.

На трето от седмо място в класацията се изкачи австралийската BHP Billiton, с ръст на капитализацията си от 80% - до 201 млрд. щатски долара. Бразилската Petrobras се установи на четвърта позиция от девета (+103%, до 199 млрд. щатски долара). Челната петица се оформя от англо-холандската Royal Dutch Shell (+16%, $187 млрд).

Руските компании от сектора подобряват значително представянето в списъка с един от най-високите темпове на ръст. Този път страната е представена в Топ 50 от шест компании, при четири година назад.

Газпром се придвижи до десето място, от 11-а позиция. Капитализацията на концерна нарасна с 67% до 144 млрд. щатски долара.

От 20-а на 13-а позиция „скочи" Роснефть, която компания поскъпна за година със 125%, или до 89 млрд. щатски долара. ЛУКОЙЛ обаче отстъпи с едно стъпало, слизайки на 26-а позиция. Пазарът коригира оценката си за гиганта с +76%, до 48 млрд. щатски долара. Другите руски представители в класацията са Сургутнефтегаз (+60%, 32 млрд. щатски долара) на 32 място, ТНК-BP (+165%, 27 млрд. щатски долара) на 36-о място и Газпромнефть (+171%, 26 млрд. щатски длара) на 40 място.

Общата пазарна стойност на 50-те най-големи енергийни концерни в света расте с 35%, достигайки 3.9 трлн. щатски долара. Това се случи на фона на сериозното възстановяване на петрола от близо 30 щатски долара на барел в началото на миналата година, до 80 щатски долара за барел в нейния край. От петдесетте компании спад в стойността си отчитат само три.

Поскъпването на петрола отново отвлече вниманието от западните международни компании, доминиращи в отрасъла и повиши интереса към контролираните от правителствата гиганти от Китай, Бразилия и Русия. Според председателя на PFC Energy Робин Уест изследването показа фундаменталните промени към държавите с растящ енергиен пазар (например Китай) и на държавите, които доставят ресурси (в частност Русия и Бразилия), пише FT.

„За инвеститорите тази промяна се оценя в трилион долари", посочи още той. „Това е значимо събитие". „Тук играят много пари. Този клас активи се променя", отбеляза Уест. „Тези нови компании ще са световните „сини чипове".

Той предупреди обаче, че някои национални енергийни компании не се придържат към същите стандарти, както западните и имат репутацията на по-спекулативни позиции, като стойността им расте и се понижава с цената на петрола.