Двадесет и първи век е едва във второто си десетилетие, а фондовите пазари преживяха вече два срива, световна финансова криза и рецесия, от която все още не сме се възстановили напълно.

Не е изненадващо, че финансовите специалисти сбъркаха в много от вижданията си в подобна среда. Някои от тях обаче се отличиха с невероятно неточни очаквания. Ето и пет от най-лошите прогнози на този век, подбрани от специалистите от изданието MarketWatch:

5. Goldman Sachs прогнозира цена на петрола от 200 долара за барел

Щатската инвестиционна банка бе една от малкото, правилно видели поевтиняването на петрола през последната година и половина. От там обаче са известни и с често неточните си прогнози.

През 2005 година от GS прогнозираха смело, че петролът ще поскъпне до 105 долара за барел вследствие на ограниченото предлагане и бума в търсенето на суровината.

До пролетта на 2008 година цената на петрола вече бе над 100 долара, а анализаторите на банката се обявиха за по-нататъшно поскъпване към 200 долара за барел.

След няколко месеца обаче петролът намери своя пик при ниво от 147 долара за барел и оттогава е в низходящ цикъл.

4. Марк Фабер и Питър Шиф прогнозираха хиперинфлация и злато от 5 000 долара за унция

Марк Фабер и Питър Шиф са сред специалистите, които рядко познават. Това обаче не им пречи, когато грешат, да го правят със замах.

През 2009 година Фабер предупреди, че политиката на Фед на нулеви лихви и масираната програма за обратно изкупуване на облигации ще доведе до хиперинфлация и доларът ще стане без стойност, подобно на зимбабвийската валута.

Питър Шиф се присъедини към очакванията за обезценка на долара, като това според него щеше да инициира поскъпване на златото до 5 000 долара за унция.

Нито една от двете прогнози не се сбъдна. Централните банки по света, като японската и европейската, все още вървят по стъпките на Фед, като напразно се опитват да инициират повишение на инфлацията с ниски лихви и рекордни изкупувания на активи.

Междувременно златото е при нива от около 1 200 долара, или с около 40% под върха си от 2011 година.

3. Мередит Уитни прогнозира обезценка на щатски общински облигации

Мередит Уитни стана известна с прогнозите си за финансовата криза, дадени през октомври на 2007 година, като анализатор в Oppenheimer.

През декември на 2010 година обаче, в интервю за CNBC, Уитни прогнозира, че много щатски общински облигации могат да загубят „огромна част от стойността си“ вследствие на неплащане на дълга по тях от водещи градове и мегагаполиси.

„Стотици милиарди долари могат да са последствията от дефолт по дълга на водещи щатски градове“, прогнозира тогава Уитни.

Общинските облигации обаче на практика се възстановиха и поскъпнаха, след като много от местните правителства ограничаха разходите си и вследствие на ръст в приходите от данъци.

2. Бернанке прогнозира, че ипотечната дългова криза е „ограничена“

Технически, ръководителят на Фед не се приема за инвестиционен гуру. На практика обаче заемащите тази позиция са сред най-влиятелните финансисти в света и затова трябва много да внимават с прогнозите и изявленията си.

И макар бившият ръководител на Фед до голяма степен да съдейства с политиката си за справяне с кризата, той се оказа с една от най-грешните прогнози, давани през този век.

През март 2007 година Бернанке заяви пред Конгреса: „Въпреки че ипотечната криза създаде много сериозни финансови проблеми за американците и техните семейства, въздействието й върху широката икономика и върху финансовите пазари ще остане ограничено...“.

Всички знаят какво се случва след това... Една година по-късно фалира Lehman Brothers.

1. Грийнспан и други велики умове спорят, че няма „балон при имотите“

Още един бивш ръководител на Фед попада в класацията на най-лошите прогнози на всички времена и то на челна позиция.

Ниските лихви, държани от Грийнспан и слабата регулация на големите финансови инстутции, даде до голяма степен поле за изява на процесите, инициирали впоследствие финансовата криза.

Политиката на Грийнспан се сочи от много от съвременните икономисти като една от най-големите грешки, правени от 2000 година насам.

През юни на 2005 година Грийнспан заяви пред Конгреса: „Балон при цените на имотите в САЩ като цяло не изглежда много вероятен. Балонизирани цени на имотите са налице само на ограничен брой пазари. Щатската икономика е преживявала и преди значителен спад в средните цени на имотите, без това да й е давало съществено отражение.Тези понижения не са имали значително въздействие върху макроикономиката", прогнозира тогава Грийнспан.

Времето показа колко сбърка той.