Напоследък се говори много за ролята на хидравличното разбиване, известно повече като фракинг, в революционизирането на енергийния пейзаж, отключването на огромни нови петролни резерви от шистови скали. Този “труднодостъпен петрол” се влива в глобалния басейн на петролните доставки в критичен момент, предотвратявайки скока в цените на петрола във времена на голямо търсене и геополитическо напрежение.

Светът обаче все още разчита до голяма степен на традиционния добив на петрол от съществуващи петролни полета, много от които са в упадък. Близкият изток доминира на петролния пазар от половин век и дори и в момента е лидер. Вижте кои са петте най-важни петролни полета в света, според проучване на Oilprice.com.

1. Гавар (Саудитска Арабия)

Легендарното петролно поле бълва петрол от началото на 50-те години на миналия век, позволявайки на Саудитска Арабия да се кичи с титлата най-голям производител на петрол в света. С оставащите си 70 млрд. барела само Гавар разполага с повече петролни резерви от всички останали държави по света без седем. Някои петролни анализатори смятат, че пикът на петролното поле Гавар е отминал преди около десетилетие, но липсата на прозрачност в Саудитска Арабия кара всички да гадаят. Въпреки всичко, то си остава най-голямото петролно поле в света по отношение както на резерви, така и на производство. От него продължават да се добиват по 5 млн. барела на ден.

2. Бурган (Кувейт)

След Гавар се нарежда още едно огромно петролно поле в Близкия Изток. Бурган е открито през 1938 г., но добивът на петрол от него започва едва десетилетие по-късно. Петролното поле разполага с между 66 и 72 млрд. барела резерви, които съставляват повече от 50% от общите резерви на Кувейт, а от него се добиват между 1.1 и 1.3 млн. барела на ден.

Вижте още: Трудният път до най-голямото петролно находище на Русия

3. Сафания (Саудитска Арабия)

Петролното поле Сафания е най-голямото в света, което не е на суша. То се намира в Персийския залив и се смята, че разполага с над 50 млрд. барела петрол. Това е второто най-голямо петролно поле на Саудитска Арабия по добив след Гавар, като от него се добиват 1.5 млн. барела на ден. Подобно на други петролни полета на Саудитска Арабия Сафания е доста развито, тъй като от него се добива петрол близо 60 години, но Saudi Aramco полага сериозни усилия за да удължи живота му.

4. Румаила (Ирак)

Най-голямото петролно поле на Ирак се казва Румаила като се смята, че то разполага със 17.8 млрд. барела петрол. Полето се намира в южен Ирак, а към него имаше огромен интерес, когато правителството на страната предложи за продажба части от него през 2009 г. BP и China National Petroleum Corporation (CNPC) работят заедно по разработването на петролното поле, заедно с иракската държавна компания South Oil Company. От полето в момента се добиват около 1.5 млн. барела на ден, но компаниите, които развиват дейност там планират да увеличат добива до 2.85 млн. барела на ден в следващите няколко години.

Вижте още: Най-богатите хора в Близкия изток

5. Западна Курна-2 (Ирак)

Западна Курна-2, което също се намира в южен Ирак е второто по големина петролно поле в страната, като разполага с близо 13 млрд. барела петролни резерви. Петролното поле Западна Курна бе разделено на две и предложено на търг на международни петролни компании.

Руската Лукойл пое контрол над Западна Курна-2 и успешно започна производство по-рано тази година, добивайки първоначално по 120 000 барела на ден. От Лукойл планират да увеличат производството до 1.2 млн. барела на ден до края на 2017 г. Съседното петролно Западна Курна-1, в което заедно действат ExxonMobil, BP, Eni SpA и PetroChina, разполага с 8.6 млрд. барела петролни резерви. Компаниите се надяват да увеличат производството от 300 000 барела на ден до над 2.3 млн. барела на ден в следващите пет години.

Ясно е, че Близкият изток все още е център на вселената, когато става въпрос за петрол. Въпреки възрастта си, тези петролни гиганти си остават петролните полета на утрешния ден. И докато революцията на шистовия петрол тече в САЩ тези полета ще си останат основен източник, а светът ще продължи до голяма степен да зависи от състоянието на няколко страни в Близкия изток.