Списание Institutional Investor наскоро публикува класацията си на 25-те най-влиятелни хора в инвестиционното банкиране, включително главни изпълнителни директори на банки и трейдъри на Уолстрийт и по цял свят.

Във време на исторически трансформации на финансовия свят, тези хора не само оглавяват някои от най-влиятелните компании, но също така са в състояние да оформят бъдещето на финансите за години напред.

В класацията попадат както популярни така и не дотам неизвестни личности, които обаче имат най-голяма власт. Ето и кои са петте най-влиятелни личности на Уолстрийт:

5. Брейди Дуган

Главен изпълнителен директор

Credit Suisse

За разлика от конкурентите си от UBS, главният изпълнителен директор на Credit Suisse Брейди Дуган успя да избегне спасяване на банката от страна на правителството по време на кризата като набра средства от Персийския залив. Въпреки това 2008 г. беше трудна за Credit Suisse. С възстановяването на пазарите през 2009 г. Дуган разумно намали риска и концентрира дейността на банката върху търговията с облигации и акции и върху увеличаването на пазарния дял при основните брокерски услуги. Така Credit Suisse отново успя да се наред твърдо сред водещите световни инвестиционни банки. Дори и подразделението за частно банкиране на Credit Suisse носи пари, въпреки разследването за укриване на данъци в офшорни сметки от страна на богати американци. Големият въпрос сега е дали Дуган ще увеличи риска, когато условията позволяват и ще развърже кесията за придобивания?

4. Робърт Даймънд Младши

Президент

Barclays

Никога не прахосвайте една криза. Това е мантра на администрацията на Барак Обама, но малко хора я взеха толкова присърце като Боб Даймънд, който е някогашен поддръжник на Джон Маккейн. Бившият търговец на облигации Даймънд превръща брокерското подразделение Barclays Capital в световна сила, но това е само прелюдия към най-големия му ход - купуването на щатското подразделение на фалиралата Lehman Brothers през 2008 г. Разположен удобно в старата централа на Lehman Brothers на площад Таймс Скуеър, сега Даймънд е решен да превърне Barclays в компания от топ три. Като се имат предвид предишните му постижения, никой на на Уолстрийт не се осмелява да пренебрегва амбициите му.

3. Йозеф Акерман

Главен изпълнителен директор

Deutsche Bank

През 2008 г. Deutsche Bank отчита първата си годишна загуба от Втората световна война насам. За CEO-то Йозеф Акерман това е болезнено изживяване. След като обаче успява да преведе банката през най-тежката финансова криза от 70 години сега той очаква да пожъне плодовете от възстановяващите се пазари. Печалбата на Deutsche Bank се възстановява стабилно, а Акерман успя да поднови договора си за още три години. Той е рядка комбинация от играч и треньор, успявайки да управлява инвестиционна банка и да набира клиенти. Сега Акерман е в добра позиция да превърне Deutsche Bank в балансирана компания за финансови услуги и може би по време на процеса да гарантира своето място в историята.

2. Лойд Бленкфайн

Главен изпълнителен директор

Goldman Sachs Group

Е един момент изглеждаше като че ли Лойд Бленкфайн ще бъде запомнен с устойчивостта си по време на финансовата криза през 2008 г. Не, уверява той обезпокоен колега, това не е като щурмуването на бреговете на Нормандия. Въпреки че пазарите не се обърнаха срещу Goldman Sachs през 2009 г., всички останали, от политици във Вашингтон до обикновените граждани, изглежда го направиха, след като компанията видимо просперираше докато в същото време милиони хора страдаха от рецесията. Бившият търговец на ценни книжа Бленкфайн, който става CEO на Goldman през 2006 г. когато Ханк Полсън става Министър на финансите, не помага особено за разсейването на отрицателните настроения след като в интервю за лондонски вестник казва, че повече от добре заплатените банкери на Goldman вършат "Божа работа." Сега то може да остане вечно свързан с тази фраза. Бленкфайн като цяло обаче е харесван лидер. Сигурно е също така, че по време на следващата криза, президентът ще открие гореща линия с централата на Goldman.

1. Джеймс Даймън

Главен изпълнителен директор

JPMorgan Chase & Co.

Никой друг банков лидер не излезе от кризата с повече власт или уважение от главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън. Под негово ръководство JPMorgan се приближи близо до върха в почти всяка световна класация за инвестиционно банкиране. Приходите и печалбата на банката изглежда вървят към рекордни нива през 2009 г. Известен с това че вдъхновява лоялност сред подчинените си и че отделя голямо внимание на детайлите, Даймън сега трябва да се бори с променената финансова среда, нарастващият брой конкуренти и по-голямото вмешателство на правителството във финансовата сфера. Въпреки, че е само на 53 години, той трябва да гарантира започнатото от него, подготвяйки своя заместник. Даймън започна като назначи Джес Стейли, бивш ръководител на подразделението за управление на активи на банката, за шеф на инвестиционната банка на Morgan и отглеждайки поколение от лидери на възраст над 40 г.