Полша традиционно доминира в класацията на Делойт на най-големите компании в Централна Европа CE Top 500. Тази година броят на полските компании нараства още повече - с 12 до 188. Това се дължи основно на консолидацията в енергийния сектор на страната и ръста, отчетен от производителите на потребителски стоки.

Общо 96 от полските компании, попаднали в тазгодишната класация CE Top 500, са контролирани от чужди компании, докато 35 са с местни собственици, а 49 са държавни.

Втората държава с най-много компании в класацията е Чехия, която има 69 представителки. Общо 46 от тях са контролирани от чужди собственици, 7 са местни, а 9 са държавни.

Унгария може да се похвали с третия най-голям брой компании в тазгодишната класация - 60. Общо 46 от тях са чужда собственост, докато само 5 са държавни.

Тази година се наблюдава засилено присъствие на компании от южната част на региона - с една повече от България, четири повече от Румъния и четири повече от Словения.

Придвижването на България нагоре в класацията по брой на компании се дължи на по-големия брой дружества от енергийния сектор ( от 6 през 2007 г., до 10 през 2008 г).

Румъния е увеличила броя на компаниите си от сектора на потребителските услуги (от 9 на 11) и енергетиката (от 13 на 14). Сходно, броят на словенските компании от потребителския и енергийния сектор нараства, но намалява броят на тези от сектора на технологиите, медиите и комуникациите, както и от производството.

Броят на украинските компании намалява с 23 до 52, в резултат на сливания и обезценяването на местната валута. Особено в сектора Енергия и ресурси присъствието на Украйна е значително по-малко през тази година.

Броят на държавните компании в CE Top 500 тази година намалява с 11 до 110. Приходите на държавните компании съставляват 26% от комбинираните приходи на всичките 500 компании в класацията, в сравнение с 20% миналата година. Това се дължи на ръста в приходите на енергийния сектор, който все още в значителна степен е държавно контролиран.

Списъкът на чуждестранните инвеститори в региона не се е променил значително в сравнение с миналата година. Автоиндустрията, потребителските стоки, металообработването, електрическата индустрия и телекомуникациите продължават да имат най-голямо участие на чуждестранни инвеститори.

Volkswagen, Metro Group и ArcelorMittal отново са най-големите чуждестранни инвеститори в региона. Челнета десетка се попълва от Lukoil, OMV, Deutsche Telekom, E.ON, Tesco, RWE I France Telecom.

Metro Group, която отчита 19-процентен ръст в приходите изпреварва ArcelorMittal, докато значителните приходи в електрическата индустрия изтласкват инвеститорите в сектора нагоре в класацията. Сред тях са OMV (от 8-мо на 5-то място) и RWE (от 14-то на 9-то).