САЩ изгуби короната си на страната с най-много милиардери в света.

Според публикуван вчера доклад, Китай е създала 242 милиардери през последната година, с което броят на хората с 10-цифрено състояние в страната е скочил с близо 70%.

Така броят на милиардерите в Китай вече е 596 и по този показател страната изпреварва САЩ, където те са 537, според класацията на богатите на китайската компания Hurun.

Изнесените вчера данни показват, че Китай е създавала по близо пет милиардери на седмица за 12-те месеца преди 14 август.

Тук трябва да се направи уточнение, че класацията е изготвена по времето, когато китайските борси започваха да се сриват, така че не е ясно каква част от състоянието си са изгубили най-богатите китайци до края на август и през септември.

При изготвянето на класацията пазарите вече бяха паднали с 30% от върховете си, достигнати през юни, но оттогава губят допълнителни 14%.

Вижте още: Колко пари са ни нужни, за да сме сред топ 50% на най-богатите

"Въпреки забавянето в ръста на китайската икономика, най-богатите китайци отчитат най-добрата си година и в рамките на нея са създали повече богатство, от която и да е друга страна," казва Рупърт Хугеверф, председател на Hurun Report.

Данните на Hurun се различават от тези на Forbes, която през март обяви, че в Китай има едва 213 милиардери, в сравнение с 536 в САЩ.

Въпреки това данните показват, че супербогатите китайци продължават да просперират, въпреки забавянето на икономиката и държавните мерки, насочени срещу тях. Общото състояние на китайските милиардери възлиза на 2.1 трлн. долара, според Hurun.

Най-богатият китаец към август е Уан Дзиенлин (на снимката), председател на конгломерата Dalian Wanda, който си връща първото място от основателя на Alibaba Джак Ма.

Личното състояние на Уан Дзиенлин се оценява на 34.4 млрд. долара.

Технологичният сектор е най-бързо развиващият се източник на богатство, според Hurun, докато недвижимите имоти също запазват позициите си. Петима от 10-те най-богати китайци са натрупали богатството си от недвижими имоти.

Мерките на китайското правителство срещу корупцията сред богатите също така засегна няколко от имената в класацията на милиардерите. Според Hurun 16 от милиардерите в класацията за 2014 г. в момента имат "различни по големина проблеми с властите," като един от тях е в затвора, четирима очакват съдебни процеси, седмина са разследвани, един е арестуван, а трима са с "неизвестно местонахождение."

Общо 95% от китайските богаташи не са наследили, а са натрупали богатството си сами, според доклада, цириран от CNBC.