Седем разкошни града, в които никой не иска да живее

Градовете-призраци се зараждат, не само когато ги напуска местното население. Понякога за това допринася и несполучливата идея, която е в основата на построяването им.
Случва се властите да одобряват мегаломанските проекти за строителство на нови градове и развитие на райони. Като резултат се появяват градове сред джунгли, пустини и в степите. Те обаче още от зараждането си са обречени да станат руини.
Лидер по строителството на градове-призраци е Китай.
Ордос, Китай
Това е най-големият град-призрак в Китай. Намира се в степите на провинция Вътрешна Монголия.
През 90-те години на 20 в. властите откриват големи запаси въглища. Местното население бързо забогатява, продавайки своите земи на големи компании.
Налице е икономически бум. Но проектът бива надценен. Построени са летище, джамия и център за съвременно изкуство. Никой обаче не иска да живее тук.
Случва се да има оптимисти, които закупуват домове, смятайки, че след това ще могат да ги продадат на печалба. Да, ама не.
Темза Таун, Китай
Недалеч от Шанхай се намират руините на английския град.
През 2006 година приключва строителството на Темза Таун - село, стилизирано като неголям английски град.
Тук има всичко, което е необходимо за живот, но никой не иска да живее в селото. В създаването му са вложени около 800 млн. долара.
Днес мястото служи на фотографи, които правят прекрасни снимки. Улиците на града постоянно се пълнят с младоженци, които се снимат на фона на викторианската архитектура.
Финансовият район на крал Абдула, Ер-Риад, Саудитска Арабия
Властите обявяват плановете си да създадат финансов район в Ер-Риад през 2006 година. Той се състои от 42 сгради с обща площ на офисите от 900 000 кв. метра.
Половин година преди пускането на района в действие, закупените имоти са само едва 10%. Построено е прекалено много.
Българският бизнес
- Жилищен кредит с фиксирана лихва в евро за първите 10 г. от Пощенска банка
- Зелената кауза на Yettel ще помага на потребителите да живеят по-устойчиво
- Payhawk Green помага на компаниите да вземат по-устойчиви решения