По-рано през годината ръстът на капиталовия пазар в Китай създаде много нови милионери и милиардери — поне на хартия. Сега много от тези китайски богаташи на хартия бяха, образно казано, „сгънати“.

Китайският капиталов пазар отчита спад от 30% в последния месец, изтривайки 3.35 трлн. долара от стойността на търгуваните компании. По-голяма част от това изгубено "богатство" бе поделена между милионите дребни фермери, работници и други инвестиращи за първи път, които използваха марджин, за да се включат на пазар.

На фона на факта, че толкова много семейства са изгубили спестяванията си, загубите на супербогатите изглеждат просто тривиални.

Точно както и в САЩ обаче богатствата на китайските милиардери са тясно свързани с пазара на акции. Бичият пазар в Китай през първата половина на годината увеличи значително богатствата на тези, които стоят на върха на китайската икономика. Сега сривът на пазара обаче взема също толкова жертви с 10-цифрени състояния, пише CNBC.

Според Wealth-X в Китай са се появили 22 нови милиардери по време на бичия пазар през първата половина на годината. Това означава ръст от над 10% в броя на милиардерите в Китай, който възлиза на 190, според Wealth-X.

Според Forbes пък ръстът на пазара е създал над 160 нови милиардери. (Разликите в двете изчисления показват, че преброяването на милиардерите е колкото изкуство, толкова и наука, особено във времена на волатилност.)

Прахта от срива на пазара в последния дни обаче все още не се е раздигнала. Основният индекс на Шанхайската борса пада с 30% от средата на юни, а индексът на борсата в Шенжен губи 40%. Търговията с акциите на много компании пък е спряна.

Според Wealth-X най-малко петима души са изгубили милиардерския си статут в Китай в последните няколко седмици, което означава, че от началото на годината в страната има само 17 нови милиардери.

Сред новите милиардери е Ни Зуген, председател на производителя на домашни електроуреди Kingclean Electronic, чиито акции поскъпнаха с 44% в деня на IPO-то на компанията през май. Друг нов милиардер бе Цзян Дзинбо, председател на Red Dragonfly Footwear. Компанията произвежда обувки, а акциите й скочиха двойно, откакто компанията стана публична в началото на месеца.

Търговият с акциите на Kingclean бе спряна, след като цената им падна с над 64%, докато тези на Red Dragonfly губеха над 25% от върха си.

Според Bloomberg състоянието на най-богатата китайка Зу Кунфей, председател на Lens Technology, е намаляло с 4.8 млрд. долара, след като акциите на компанията поевтиняха с над една трета.

Що се отнася до броя на милиардерите, някакви благонадеждни данни се очакват поне след шест месеца. В Китай има над 1 милион милионери, по различни оценки. В крайна сметка, поради колебанията на пазара, техният брой може да си остане приблизително такъв, какъвто е бил преди началото на ръста на пазара.

Така богатите китайци научават урока, който американците научиха през 2000 г. — това, което пазарът дава, може и да си го вземе.