През последните години, цените на хранителните продукти по целия свят започнаха да растат бързо. И ако в някои страни храните остават сравнително евтини, има места, където продуктите са много скъпи. Оставяйки настрана въпроса за покупателната сила на националните им валути, нека видим няколлко страни, чиито гражданите плащаттвърде висока цена за определени основни храни:

Вижте още: Какво можете да си купите за долар в различните страни?

Испания

Това е много популярна дестинация за туризъм, особено Барселона и Мадрид. Посетителите на най-големите туристически центрове винаги плащат повече, заради повишеното търсене. В някои райони на страната местните хора могат да си купят франзела и бутилка сангрия за само 2 долара. Но има някои храни, които са много по-скъпи, отколкото в други страни. Например, един хляб може да струва около 6.25 долара, а един килограм бял ориз да се продава за 7 долара. Това са най-високите цени за стоковата група сред икономически развитите страни.

Франция

Повечето от основните продукти тук са доста скъпи. Например, цената на пиле е 12 долара на килограм, а говеждо месо в Париж струва 22 долара . Местните хора изкарват с най-малко 336 долара на месец за храна. За сравнение в Съединените щати разходът за същите храни е 267 долара на месец.

Белгия

Бързото хранене е скъпо в Белгия и порция картофи може да ви струва около 4 долара. Местните жители харчат средно по 60 долара седмично за хранителни стоки, най-вече защото говеждо месо за 12 долара и 4 з долара за дузина яйца. Следва да се отбележи, че цената на бензина е почти 2 евро, така че пътуването до пазара е друго значително перо в бюджета.

Великобритания

Във Великобритания, животът не е евтин и като цяло, но в Лондон цената на храната е много по-висока от средната за страната. Така че, лондончани плащат близо 2.50 долара на килограм картофи и 5.28 долара за дузина яйца. Въпреки това, много англичани печелят достатъчно, за да не се лишават от нищо.

Кувейт

Бензинът в Кувейт струва смешна сума, средно с около 20 цента на литър. Но не си мислете, че дошъл тук, можете да спестите значително. Храните тук са много скъпи. Маруля, например, се продава за 4.50 долара . Яйца, месо и други продукти също не са никак евтини.

Канада.

В зависимост от това коя част на Канада сте, цените на някои хранителни продукти могат да растат до безумни нива. В най-студените северни части на Канада можете да се насладите на простор, чист въздух и природата. Недостатък ще бъде само цената: зеле за 28 долара и пиле за 14 долара на килограм. Разбира се, в други части на страната, цените са много по-достъпни, но безбожно високите цени на Далечната земя правят средната цена на храните в страната много висока.

Вижте още: България е най-евтината туристическа дестинация в Европа

Германия

Германия преживя наводнения през 2013 г., което предизвика ръст в цените на хранителните продукти. Слабата реколта тази година също повиши с 5% цените на хранителните продукти в сравнение с нивото, което беше преди година.

Тайван

Тайванските жители отскоро плащат сериозни суми за говеждо месо, които се продават средно по 11.50 долара, и литър мляко, което е на стойност повече от 2 долара. Не е изненадващо, че най-разпространените храни сред местните жители са пиле ( 4 долара килограм), картофи (2 долара килограм) и ориз за 2.00 долара.

Република Южна Африка

Цените на хранителните стоки в Южна Африка са станали толкова високи, че дори станаха причина за бунтове сред местните жители. Храните поскъпнаха с 49% само за пет години. Хлябът увеличи цената си с 69% през този период, докато месото се е увеличило с 40%. Южна Африка е наистина в бедствено положение, като заплата на работника е пренебрежимо малка и много скоро може да се наложи намеса на ООН.