Благодарение на рекордната си инфлация, Венецуела запазва първото си място в класацията за най-лоша икономика в света. Със средно ниво на инфлацията от 98.3% през изминалата година и ниво на безработица от 6.8%, страната оглавява подреждането.

Прогнозите за икономиката на Венецуела за тази година също не са особено обнадеждаващи. Очакванията са за инфлация от 152% и ниво на безработица от 7.7%.

Спадът в цената на петрола до голяма степен е виновен за влошаването на икономическото състояние на богатата на петрол страна. Близо 95% от износа й се пада на тази суровина. Страната събира 159.7 точки в направената от Bloomberg класация.

Цената на бензина във Венецуела е най-ниската в света, но въпреки това цените на ежедневните и луксозни стоки се повишават непрестанно. Вечеря за двама в добър ресторант в страната изиква повече от месечна минимална заплата.

В Аржентина пък - страната, нареждаща се на второ място в класацията, националната статистическа агенция спря публикуването на ключови икономически данни, след като и без това в продължение на години бяха обвинявани в подаването на нереална информация.

Топ пет на най-лошите икономики се допълва още от ЮАР, Гърция и Украйна. В топ десет попадат още Испания, Сърбия, Турция, Бразилия и Казахстан.

Интересен е фактът, че страната ни е на 33-о място в класацията, или по средата. Непосредствено пред нас е Еквадор, а след нас се нареждат Филипините и Унгария. Страната ни подобрява позицията си, като за сравнение в началото на миналата година е заемала 25-о място.

Полша е една от страните с най-добро представяне през изминалата година. Тя се понишава до 42-ра позиция в негативната класация спрямо 19-а в началото на миналата година. До голяма степен това се предопределя от по-добрата от очакванията заетост в страната.

Най-добрите икономики през тази година до голяма степен се покриват с миналогодишните. Тайланд е на първа позиция, в резултат на уникалните структурни реформи, които са съдействали за сериозен ръст на заетостта.

Сингапур дебютира за първи път в класацията директно на втора позиция. Швейцария, Япония и Тайван попълват списъка на най-добрите икономики.