Изследване на IBM показва, че жителите на Пекин, Мексико Сити и Йоханесбург се оплакват най-много от трафика.

67% от анкетираните казват, че задръстванията са станали по-тежки в последните 3 години, а 29% казват, че стресът по път за работа вече оказва влияние над работоспособността им.

В Мексико Сити 22% от работещите пътуват по 1 час до работа, докато в Ню Йорк и Мадрид едва на 2% им е нужно толкова време за да стигнат до офиса си.

В градове като Пекин и Мексико Сити пътуването е не само дълго, но има и голяма доза несигурност - то може да отнеме 45 минути в един ден и 2 часа на другия ден.

В топ 10 на градовете с най-лош трафик за работещите влизат още Москва, Ню Делхи, Сао Пауло, Милано. Буенос Айрес, Мадрид и Лондон.

В САЩ най-зле са Лос Анджелис, Ню Йорк и Чикаго.

В развиващите се държави проблемът се корени в това, че градовете се развиват с много бързи темпове. Например в Пекин броят на новорегистрираните коли за първите 4 месеца на годината се е увеличил с 23.8% до 248 000.

Това, което най-много ядосва хората, е чакането на светофарите (42%) и невъзпитаните шофьори на пътя (32%).

Въпреки това, хората не търсят алтернативни начини за придвижване. 84% от анкетираните казват, че нито кризата, нито трафикът биха ги отказали от това да шофират до работа.