Повечето хора мечтаят децата им да завършат висше образование. За съжаление обаче, това само по себе си вече не е гаранция за професионален успех и високи доходи.

Освен това в някои страни университетските такси струват на семействата голям част от техния доход.

Ето в кои страни таксите за учащите в университет са най-голям процент от доходите.

11. Япония

Годишна такса: 24 000 долара

Процент на таксата от работната заплата: 18%

В Япония има над 500 университета, което до голяма степен държи размера на годишните такси по-нисък, в сравнение с останалите страни. Средното и висшето образование в страната обаче се концентрира върху математиката и инженерните дисциплини, което означава, че повечето учащи с интерес в хуманитарните науки се насочват към университетите в чужбина.

10. Сингапур

Годишна такса: 35 400 долара

Процент на таксата от работната заплата: 36%

В Сингапур има само пет държавни университета, а таксите за медицинските и инженерните дисциплини са традиционно високи. Предвид на високия доход на живеещите в третата най-богата страна в света обаче, тези такси съставляват едва една трета от годишния доход на домакинствата.

9. Великобритания

Годишна такса: 40 290 долара

Процент на таксата от работната заплата: 42%

Таксите в университетите във Великобритания са толкова високи, че съставляват около половината от приходите на домакинствата. Въпреки това обаче, Обединеното кралство е едва на девета позиция в класацията.

8. Литва

Годишна такса: 23 940 долара

Процент на таксата от работната заплата: 48%

През 2009 година студентите във Вилнюс протестираха срещу предвижданите реформи в образованието с мотива, че те ще доведат до сериозно поскъпване на образованието. Оказаха се прави, като разходите за таксите на студент отнемат около половината от доходите на домакинството.

7. Украйна

Годишна такса: 23 200 долара

Процент на таксата от работната заплата: 51%

В един момент Украйна разполагаше с повече университети от Италия, Франция, Германия, Полша и Белгия, взети заедно. Университетите в страната обаче бяха намалени от 900 на около 200 през последните три години. Голям брой от тях са специализирани военни институции, подсигуряващи работа на завършващите ги.

6. САЩ

Годишна такса: 91 832 долара

Процент на таксата от работната заплата: 53%

САЩ е известен с елитните си университети с „космически такси“. Те ядат над половината от средния доход на домакинствата. Разбира се, не всички университети в страната са с непоносимо високи такси. Има такива с такси в размер на около 45 000 долара на година.

5. Малайзия

Годишна такса: 18 000 долара

Процент на таксата от работната заплата: 55%

В страната има около 20 университета, които се отличават с на пръв поглед не особено недостижими такси. Трябва да се има предвид, че средната заплата в страната е едва 470 долара на месец, което прави така, че университетската такса е непосилна за голяма част от населението.

4. Чили

Годишна такса: 23 600 долара

Процент на таксата от работната заплата: 73%

Средният доход на домакинство в Чили е едва 17 773 долара на година, което прави така, че университетите в страната да са недостъпни за голяма част от населението. Това инициира масирани протести през периода 2011-2013 година.

3. Естония

Годишна такса: 38 400 долара

Процент на таксата от работната заплата: 76%

Правителството на Естония направи развиването на технологиите национален приоритет през 2011 година. Именно тези дисциплини се отличават с едни от най-високите такси във висшето образование, което пъкq съпоставено със сравнително ниските средни доходи, прави образованието недостъпно.

2. Румъния

Годишна такса: 25 200 долара

Процент на таксата от работната заплата: 86%

В страната има голяма концентрация на студенти в областта на технологиите и медицината, което повишава сериозно таксите. Средната заплата обаче остава ниска при ниво от 651 долара, а годишната такса заема около 86% от дохода на домакинствата.

1. Унгария

Годишна такса: 34 200 долара

Процент на таксата от работната заплата: 92%

Унгарските родители харчат почти цялата си средна заплата за образование на децата си. Това сериозно ограничава достъпността на университетите само за най-богатите. Унгарското правителство дава възможност за безплатно образование, при условие че завършилите останат 10 години в страната.