Много от най-значимите исторически, културни и природни забележителности са вече само история. Това е постоянен процес, но с развитието на туризма и глобалното затопляне рискуваме да губим повече от всякога.

Bild.de показва 18 от най-любимите места на туристите, които скоро могат да загубят това, с което привличат посетители. 15 от тях са застрашени от промените в климата.

Сикстинската капела, Ватикана

Средно между 10 000 и 20 000 туристи всеки ден се възхищават на картините на Микеланджело по тавана в Сикстинската капела във Ватикана и по този начин увреждат световно известните стенописи с изпаренията, които създават вдишвайки и издишвайки.

Световноизвестния стенопис "Сътворението на Адам", в който Адам бива съживен от Господ чрез докосването си.

На 31 октомври беше отбелязана 500-ната годишнина от освещаването на фреските.

Колизеума, Рим, Италия

2000-годишната история на Колизеума в Рим, Италия, е в сериозна опасност, според експерти. Пукнатина в основата може да бъде причина за дисбаланса.

Акропола, Атина, Гърция

гръцката столица Атина климатът е изключително променлив. Понякога температурите през лятото достигат до 50 градуса! Тежки пожари многократно са бушували в покрайнините на града. Постоянният смог може да разруши древни съкровища като Акропола.

Тадж Махал, Агра, Индия

Експерти предупреждават за възможното разпадане на Тадж Махал в Индия. Заради намаляващите нива на водата в близката река се стига до гниене на дървената основа на мавзолея и вече има първи признаци на напукване.

Град Алепо, Сирия

Сирийският град Алепо е в опасност. В тримилионния град, който през 1986 г. беше обявен за световно културно и природно наследство, тече гражданската война. Базарът вече беше силно повреден при голям пожар.

Венеция, Италия

Изменението на климата в Италия заплашва Венеция в дългосрочен план. Възможно е да се случи есенен потоп: който иска да предпази обувките си и да не броди из водата бос, може да си купи гумени ботуши.

Историческите квартали на Бостън, САЩ

Американският град Бостън скоро ще има огромен проблем, предизвикан от наводнения, сигурни са експерти. Дори и сега нивото на водата е подозрително високо. Засегнати биха били най-вече исторически квартали.

Евърглейдс, Флорида, САЩ

Евърглейдс е най-голямата субтропична влажна зона в САЩ и е застрашена заради повишаващото се ниво на водата. То може да унищожи местообитанията на много рядко срещани животни.

Ню Орлиънс, САЩ

Ураганът Катрина през 2005 г. беше само предизвестие за бедствията, които предстоят. Приливите измиха "буферните зони" между Мисисипи и града, който е основан още през 1718 г. и все още пази много от старите си квартали и къщи.

Крайбрежието на Калифорния, САЩ

Калифорнийското крайбрежие страда всяка година от горски пожари и земетресения. На всичко отгоре обаче има и постоянен риск от наводнения, застрашаващи тясната брегова линия.

Кораловите рифове на Малдивите

Любимите на туристите кораловите рифове са застрашени в цял свят. Особено тежко е положението с култовата дестинация Малдивите. Глобалното затопляне води до умиране на корали, а островите, които са едва метър над морското равнище, бавно потъват.

Регионът около Мазарон, Испания

Мястото е популярно сред туристите, които обичат да се гмуркат. Mоради покачващите се температури и влажност, обаче е възможно в зоната да се развие болестта малария.

Малта

Запазила много от средновековната история на Стария свят, днес Малта има сериозен проблем с питейната вода, тъй като ресурсите са много оскъдни, а повишеното морско равнище осолява водата, която след това трябва да бъде обезсолявана чрез много скъпи технологии, за да е годна за пиене.

Езерото Балатон, Унгария

То тепърва се развива като популярна туристическа дестинация. На много места обаче дълбочината му вече е спаднала до три метра и продължава да бъде засушавано от летните жеги.

Дъждовните гори, Бразилия

Освен постоянната сеч за освобождаване на нови територии за пасища, измененията на климата водят до допълнително изсъхване на горите. Там вече вали много по-рядко, отколкото преди няколко десетилетия и така горската площ се свива и смалява.

Азиатските крайбрежни градове

Много градове като Банкок, Джакарта, Мумбай и Шанхай са застрашени от покачването на морското равнище. Според експерти, Азия е най-застрашеният континент от измененията на климата.

Ледниците

Изследователи подозират, че вероятно 75% от ледниците в швейцарските Алпи ще изчезнат до 2050 г. Като пример за това се сочи ледникът Гьорнер близо до Зермат в Швейцария.

Хаваите

Хавайските острови също са застрашени от покачването на морското равнище. На Оаху вече една четвърт от пясъчните плажове са изчезнали, на Кауай пък 70% от плажовете пропадат под влияние на продължителна ерозия. Експерти се опасяват, че проблемът ще се задълбочи през следващите десетилетия.