Антъни Бамфорд, милиардерът председател на производителя на строителна и селскостопанска техника и машини JCB, е прехвърлил акциите си в регистрираните в Карибския басейн холдингови компании, които са собственици на компанията, в Швейцария, променяйки структурата, която спомагаше за увеличаване на семейното богатство от десетилетия.

JCB Group Holdings Sarl, базирана в швейцарския кантон Во (Вауд), вече притежава акциите, с които британският милиардер и неговото семейство контролират една от най-големите компании за строителна техника в света, показват регулаторни документи.

Преди това те управляваха акциите чрез компании, регистрирани в Кюрасао - бивша колония на Нидерландия в Карибския басейн, която преди време процъфтяваше като данъчен рай за чуждестранни компании и заможни граждани, информира Bloomberg.

Този ход е пример за усилията, които много от най-богатите хора в света са готови да положат, за да защитят състоянието си. Преди две години четирима китайски бизнесмени прехвърлиха над 17 млрд. долара в семейни тръстове, чиито собственици са регистрирани на Карибите компании.

Трио от данъчни убежища пък крепят богатството на Стефано Песина - оттеглящия се главен изпълнителен директор на Walgreens Boots Alliance Inc.

Говорител на JCB и Бамфорд, чието лично състояние се оценява на 6 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg, е отказал коментар.

Компаниите в Кюрасао, които преди това контролираха акциите в JCB, са създадени през 1976 г. Тогава морската територия беше процъфтяващ офшорен финансов център отчасти заради това, че дивидентите, изплащани на местни фирми от страна на нидерландски компании, получаваха преференциални данъчни условия, според Tax Justice Network.

След това Кюрасао промени законите си, така че да отговаря на международните стандарти и избегна риска да бъде включен в черния списък на данъчните убежища на ЕС. Смята се, че в действията на семейство Бамфорд няма нищо нередно.

Швейцария също промени данъчните си практики, така че да отговаря на световните стандарти, но въпреки това остава привлекателна дестинация за международни компании, като JCB, която има 22 завода по света.

В добавка европейската страна има договорки с над 100 други държави за избягване на двойното данъчно облагане, което я прави привлекателен хъб за международна дейност.

74-годишният Бамфорд, който е привърженик на брекзит, е председател на компанията, която неговия баща основава, от 1975 г. Други милиардери, които подкрепят брекзит, също преместиха състоянието след гласуването през 2016 г., като Джеймс Дайсън дори се премести в Сингапур.

JCB отчита 4.2 млрд. паунда (5.6 млрд. долара) приходи за 2019 г., което представлява 1% ръст на годишна база. Продажбите на компанията падат с над една трета през първото полугодие на 2020 г., в сравнение със същия период на 2019 г. заради COVID-19, но от JCB обявиха, че пандемията няма да окаже “неблагоприятен материален ефект.”