Минималните заплати в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) отчитат по-бърз темп на нарастване, отколкото в останалите държави от ЕС, пише Emerging Europe.

Ако вземем предвид разходите, необходими за нормален начин на живот в тези държави, може да се каже, че минималните заплати в Словения и Полша предлагат по-голяма покупателна възможност от някои от страните от Западна Европа.

Данните на Евростат показват, че държавите от ЦИЕ все още плащат най-ниските минимални заплати в Европа, но налице са доказателства, че в този регион се отчита бързо нарастване на възнагражденията, като това е особено видно в последното десетилетие.

Според последните актуални данни към януари 2021 г., най-висока минимална заплата в региона се плаща в Словения – 1024 евро (2003 лв). Това е значително повече, отколкото следващите в подреждането държави, тъй като втората позиция се държи от Литва с 642 евро (1256 лв.)

В другия край на подреждането е България, където минималната заплата продължава да е най-ниска, въпреки лекото ѝ увеличение до 332 евро (650 лв). Това е по-малко дори от държави като Сърбия, която все още не е част от ЕС, но където минималната заплата е 366 евро (716 лв).

Днес минималната заплата в България е 6.6 пъти по-ниска от Люксембург, където се плащат най-високите заплати в ЕС – 2202 евро (4307 лв.)

Разбира се, ако се вземе предвид покупателната способност, разликата намалява до 2.2 пъти, въпреки че работещите в България са в най-лошо положение от където и да е в ЕС, пише Emerging Europe.

В коя европейска държава заработват 11 пъти повече от България?Родният брутен доход представлява 37.55 лв при осемчасов работен ден

Днес минималната заплата в Полша е 614 евро (1201 лв), но ако се вземе предвид покупателната способност на тези средства, може да се каже, че поляците, работещи на минимална заплата, могат да си позволят далеч повече неща, отколкото хората в Малта, Португалия и Гърция, както и всички останали държави от ЦИЕ, без Словения.

Данните на Евростат показват, че минималното заплащане в държавите от ЦИЕ и в страните от Западните Балкани остава ниско, налице са сериозни изменения в заплатите в региона в периода от януари 2011 и януари 2021 г.

В Румъния се отчита най-силно нарастване на минималното възнаграждение – 11.3 на сто на годишна база, следвана от Литва (10.7%) и България (10.4%).

В челото са още Естония (7.7%), Словакия (7%) и Чехия (6.1%).